کد خبر: ۲۹۱۲
تاریخ انتشار: شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - 07 March 2020
کاتولیک در کنار پروتستان و ارتودوکس یه شاخه اصلی دین مسحیت است که بیش از 1.5 میلیارد نفر پیرو در سراسر جهان دارد.

به گزارش وقایع روز ، پایگاه خبری لایف استایل نیوز کانادا در مقاله ای قوانین مطلقه و استثنا ناپذیر این فرقه مذهبی را مورد انتقاد قرار داد و آنها را به چالش کشید.

پایگاه خبری یاد شده نوشت: این قوانین به دلیل مطلق بودن، دست و پاگیر هستند و زندگی را برای پیروان سخت می کنند. برخی متدینان کاتولیک موافق این قوانین هستند، اما همدلی آنها و پایبندیشان به دین در مسیر درست هدایت نشده و نیازمند شفاف سازی جدی است.  

بسیاری از این قوانین مطلقه درباره  مسائل جنسی است یا اینکه به نحوی به آن مربوط می شود که از جمله آن می توان به ممنوعیت سقط جنین، گناه بودن پیشگیری از بارداری و ممنوع بودن طلاق و ازدواج مجدد.

 

طلاق

 

تقریبا همه قبول دارند که ازدواج باید دائمی و برای یک عمر باشد.

به محض آنکه قول بدهید تا لحظه ای که مرگ شما را از یکدیگر جدا کند، در کنار همسرتان باشید، باید تمام تلاشتان را برای نگهداشتن این عهد و پیمان به عمل آورید. ب

باید با کاستی ها و قصور همسرتان تا زمانی که قابل تحمل باشند، مدارا کنید. 

البته ایدئولوژی مکتب کاتولیک بعد از نوگرایی آن، با این شیوه موافقت کرده و این راه حل را ارائه داده است که در صورت وجود دلایل کافی، می توان طلاق گرفت که معنایش جدایی ابدی است.

اما چیزی که این مذهب حاضر به تحمل آن نیست، ازدواج مجدد فرد مطلقه است. به عبارت دیگر اجازه ی طلاقی را نمی دهند که تحت شرایط آن، افراد اجازه ی ازدواج مجدد داشته باشند.

بیشتر مردم این قانون را غیر منطقی می دانند. آنها می پرسند: «چرا؟ آیا مرد یا زنی که در اوایل زندگی اش، مرتکب اشتباهی احمقانه شده و با فردی بسیار نامناسب، ازدواج کرده و از تمام لذت ها و منافعی که حاصل ازدواج به شمار می آیند، محروم بوده، راهی برای آزادی نخواهد داشت؟».

به نظر می رسد که خود کلیسای کاتولیک نیز در شبهاتی همچون قانون عدم ازدواج مجدد ، سهیم است. و بخاطر همین است که قانون فسخ ازدواج را در دسترس قرار داد . اما در واقع فسخ ازدواج به معنای اعلام بی اعتباری عقد و پیوند ازدواج است نه طلاق. 

فسخ ازدواج به کاتولیک ها اجازه آن را نمی دهد که همانند دیگر مسیحیان از فرقه های دیگر، بتوانند بعد از جدایی، ازدواج مجدد انجام دهند. از این جهت به آن نام «طلاق کاتولیکی» داده شده است.

با این راه حل یعنی با حفظ نظریه فسخ پیمان ازدواج، کلیسا به ممنوعیت هایی که به گفته آنان مسیح بنیانگذار آن بوده، وفادار مانده است.

 

سقط جنین

 

اگر به یک خانواده کاتولیک بعد از تست سلامت جنین گفته شود که فرزندشان که 5 ماه بعد به دنیا می آید، عقب افتادگی ذهنی یا ناقص الخلقه است و به آنها پیشنهاد سقط جنین داده شود، پاسخ این فرقه «نه » خواهد بود.

فرض کنید که یک خانواده ی فقیر که توانایی دادن مخارج فرزندان بیشتر را نداشته باشند، کاتولیک هم باشند، با قانون ممنوعیت پیشگیری از بارداری چه خواهندکرد؟ باز هم جواب سرسختانه کاتولیک ها «نه» به پیشگیری از بارداری است.

 

به نوشته لایف استایل نیوز، خوانندگان می توانند تصور کنند که عقاید کاتولیک در مورد مسائل دیگر چه خواهد بود.

در تمام این موارد، کاتولیک هیچگونه استثنائی قائل نمی شود. درحالی که فرقه های دیگر مسیحیت، پاسخ خواهند داد که مطمئنا می توانند استثنائاتی قائل شوند.

مذهب کاتولیک برای پاسخ های منفی خود برای این ممنوعیت ها چه توجیهی دارد؟ به نظر نویسنده ی این مطلب، پاسخ سه چیز خواهد بود؛

اول:  پاسخ کاتولیک می تواند این باشد که ؛ « اینها دستورات الهی است که از طریق عیسی مسیح ، کتاب مقدس و کلیسا به ما رسیده و ما جرأت مخالفت با دستورات خدا را نداریم. »

دوم : کلیسای کاتویک می تواند این دلیل را بیاورد که: « این قوانین چیزهایی هستند که قانون طبیعت به ما آموخته است و منظور از قانون طبیعت آموزه های اخلاقی مشترک در میان نسل بشر و مذاهب مختلف است، قوانینی که اساس و اصول آن را همه انسانها درک کرده و متوجه می شوند.»

سرانجام توجیه می تواند این باشد که : « همین که به شما اجازه استثناء قائل شدن داده شود، به زودی خواستار استثنائات بیشتر خواهید بود و بعد از آن آنقدر این استثنائات بیشتر و بیشتر می شوند که قوانین کاملا فروپاشیده خواهند شد. مثلا اگر چند استثناء برای طلاق بگذارند،‌ مردم بلافاصله بخاطر مشکلات جزئی شروع به طلاق گرفتن خواهند کرد. »

در واقع همانطور که در دهه های اخیر مشاهده کردیم، دقیقا اینها دلائلی بوده که مطرح شده و اتفاق افتاده است. سختگیری بدون قرار دادن استثناء،  باعث می شود که هنجارها از میان رفته و ناهنجاری معمول شود.

 

مترجم: زینب کرمی مهر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: