کد خبر: ۲۹۲۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - 11 March 2020
امروزه که آثار گرمایش زمین با پدیده های اقلیمی چون گرمای بی سابقه، سیل های ویران کننده، خشکسالی، گرد و غبار و آلودگی هوا بیش از پیش در کشورمان نمایان است، استفاده از راه حل سایر کشورها می تواند مفید و سازنده باشد.

به گزارش وقایع روز به نقل از نشریه ایندیپندنت انگلیس،تحقیقات نشان داده که اگر استرالیا مردمش را راضی کند تا بام ساختمانهای خود را با کاشت گیاهان سرسبز کنند دمای هوا در شهرها پایین آمده و از بروز سیل های ناگهانی جلوگیری خواهد شد.

کارشناسان استرالیایی برای انجام پروژه ایجاد فضای سبز در بامها و دیوارهای ساختمانها، در شهرهایشان، تحقیقات وسیعی را انجام داده اند.

 در این مقاله «سارا ویلکینسون» استادیار دانشکده محیط زیست از دانشگاه فناوری سیدنی، «پل اف براون» مدرس ارشد هوش خلاق از دانشکده نوآوری بین رشته ای و مدرس ارشد حسابداری در دانشکده تجارت UTS و دانشگاه فناوری سیدنی و «سومیتا قوش» مدرس ارشد دانشکده ی محیط زیست از دانشگاه فناوری از نتایج بدست آمده می گویند:

 

فواید سرسبزسازی ساختمانها

 

به گفته آنها، پوشاندن بامها و دیوارهای ساختمانها با گیاهان در کاهش انتشار گازهای گل خانه ای راه مناسبی است و ضمنا این بام ها و دیوارهای سرسبز باعث زیباتر شدن ظاهر شهرها نیز خواهد شد.

 

استرالیا با سرسبز سازی ساختمانها با گرمایش هوا مبارزه می کند

 

کانادا در محله مرکزی تجاری تورنتو در سال 2009 ، سیاستی را برای ایجاد سقفهای سر سبز در نیمی از کل ساختمانهای شهر در پیش گرفت و تحقیقات نشان داد که این امر حداکثر دمای شهر را تا 5 درجه کاهش می دهد.

مزایای دیگر آن شامل بالارفتن کیفیت هوا، حفظ انرژی و کاسته شدن از آب های روان باران های طوفانی از ساختمانها خواهد شد که سبب بروز سیلاب نیز می شدند.

هنگامی که سقف ها و دیوارهای سرسبز داشته باشیم، آنها به زیستگاههای جدیدی برای گونه های متنوع زیستی تبدیل شده وهمچنین می توان از آنها بعنوان اماکن مطلوب و جدیدی برای تعامل و معاشرت های اجتماعی مردم، استفاده نمود.

 

 

 

ما تحقیقات بیشماری را در زمینه  ساخت فضاهای سرسبز در ساختمان های داخل شهرها یافتیم که نشان می داد انجام این کار، دمای هوای شهر را کاهش می دهد و این در شرایطی است که مراکز شهر نسبت به اطراف و حومه و مناطق بیرونی شهری، گرمتر هستند.

 

استفاده توام از اجبار و تشویق

 

ما دوازده ماه را صرف آنالیز و تجزیه و تحلیل شرایط سرسبز سازی ساختمانهای شهرهای استرالیا نموده و در این راه به صورت بین المللی در میان کشورهایی که از این روش استفاده کرده بودند، بررسی هایی را انجام دادیم و به مقایسه ی آنها با یکدیگر پرداختیم.

سپس متوجه شدیم که وضع نمودن یک قانون اجباری به همراه سیاست های تشویق آمیز، باعث ایجاد انگیزه نوینی در مردم برای سرسبز سازی دیوارها و بام ها خواهد شد که این امر از لحاظ زیست محیطی، اجتماعی و تجاری مزایای قابل ملاحظه ای را به دنبال خواهد آورد.

ما برای آنکه چارچوب سیاست مناسب استرالیا را طرح ریزی نماییم، مطالعات بین المللی انجام شده در زمینه ی سرسبزسازی بامها و دیوارها را مورد بررسی قرار دادیم.

بسته به نوع ساختمانها، طیف وسیعی از اقدامات و سیاست ها هست که باید انجام گردد. ( ساختمان ها برای اینکه بتوانند میزبان این پوشش های گیاهی شوند، به ویژگی های خاصی نظیر مقاوم سازی نیاز دارند.)

 

تجربه سنگاپور

 

در زمینه ی سرسبز سازی بام ساختمانها، کشور سنگاپور پیشگام بوده است. این کشور برای جذب  سرمایه گذاری ها، توریست ها و تجار خود را با عنوان «شهر باغ » در جامعه جهانی عرضه داشته است. جلوه حیاتی و بصری آنها برای رسیدن به اهداف این سیاست، بام ها و دیوارهای سرسبزشان بوده است.

اکنون ایجاد فضای سبز در بخش توسعه ی سنگاپور نهادینه شده و از طریق مشوق ها، کمک های مالی، جوایز، برنامه های صدور گواهینامه و توسعه مدیریت دولتی مورد حمایت قرار گرفته و تقویت می شود.

با استفاده از تلاش داوطلبانه سخت و در عین حال حمایت شده، سنگاپور توانست که بین سالهای 2006 تا 2016 تعداد بامها و فضاهای سرسبز خود را افزایش دهد .

 

تجربه روتردام هلند

 

تلاشهای رتردام به اندازه سنگاپور وسیع و گسترده نبودند اما این شهر توانست مساحت بامهای سبز خود را میان سالهای 2012 تا 2017 از طریق تشویق های مالی، مالیاتی و پروژه های نمایشی، به دو برابر افزایش دهد.

 

تجربه لندن

 

لندن از سال 2005 تا 2016 کل مساحت بامهای سرسبزش را به رقم 4 برابر افزایش داد . البته بخشی از این افزایش در طول یک برنامه تقویت تنوع زیستی محقق شد.

 

تجربه تورنتو

 

شهر تورنتو در میان چهار شهری که مورد مطالعه ما بودند مقام دوم را از لحاظ بیشترین مساحت بامهای سرسبز را از آن خود کرد. این موفقیت تورنتو از طریق وضع یک سیاست اجباری در سال 2009 که از آخرین پیشرفتهای ساخت بامهای مقاوم برای ساخت فضای سبز بهره برده بود به تحقق رسید.

ما آنچه را که بتوان برای سیدنی و ملبورن بر اساس اقدامات انجام شده از سنگاپور( که داوطلبانه انجام شده و از لحاظ مالی خرج سنگینی داشته)، لندن ( داوطلبانه - سبک )، روتردام ( داوطلبانه – متوسط ) و تورنتو ( اجباری) الگو برداری کردیم.

ما این موارد را با اطلاعات مربوط به پروژه ای  واقعی که برای سرسبزسازی ساختمان های سیدنی و ملبورن در سال 2017 ترکیب کردیم تا نشان دهیم که افزایش احتمالی مساحت سرسبز سازی بامها در هر کدام از شهرهای استرالیا بر اساس چهار سیاست، چقدر خواهد بود.

در منطقه دولتی سیدنی، 123 پروژ بام و دیوار سبز و در منطقه دولتی ملبورن نیز 28 پروژ در سال 2016 در دست اجرا قرار گرفته و در حال اجرا بودند.

سیدنی و ملبورن سیاست پشت بام ها و دیوارهای سرسبز را به ترتیب از سال 2012 و 2015 متناسب با اهداف ماندگاری شان تا سال 2030 و 2040 راه اندازی کردند.

سیدنی برنامه بامها و دیوارهای سبز خود را از طریق نقشه پیاده سازی نمود در حالیکه ملبورن طبق قانون افزایش فضای سبز 2014 این کار را در پیش گرفت.

این سیاست ها بیشتر با رویکرد داوطلبانه بودن آن از سوی مردم، که در شهر لندن استفاده شده بود، اتخاذ شد. از زمان اجرای این سیاست، سیدنی 23 ٪ به تعداد بام های سبز خود افزایش داد، اگرچه این از نقطه شروعش تا حالا خیلی کم بوده است. ملبورن نیز از افزایش بامها و دیوارهای سبز خود خبر داد هرچند که میزان افزایش آن علنی نشد.

البته، برای ایجاد فضای سبز در بام ساختمانها، موانعی وجود دارد که شامل هزینه ها و عدم تجربه در این صنعت ( خصوصا از نظر ساخت و مدیریت ) می شود.

از لحاظ حرفه ای باید بگوئیم که ظرفیت بام های سرسبز، هنوز در حال افزایش است و نیازمند کسب آموزش و توسعه مهارت های لازم می باشد.

حدود 87 درصد کل ساختمانهای استرالیا تا سال 2050 هم اکنون وجود داشته و بخش بزرگی از آنها قابلیت بازسازی و مقاوم سازی مجدد را دارا هستند.

ما در این پروژه از مردم خواسته ایم که به صورت داوطلبانه پشت بام های خود را به فضای سبز تبدیل نمایند و با اعطای مزایای مالیاتی و دادن اعتبار برای خرید ابزارهایی برای ساختمانهای دارای فضای سبز از صاحبان خانه ها حمایت نموده ایم.

هر چند در کوتاه مدت سیاست مقاوم سازی می تواند در این پروژه بازده بسیار زیادی داشته باشد اما آن به افزایش تعداد ساختمانهای مناسب برای این کار بستگی دارد.

مناطق محلی دولتی شاهد افزایش ارزش و قیمت املاک در مکانهایی که بیشترین زیربنای فضای سبز را داشته اند، می باشند. در برخی از این موارد تا 15 درصد به قیمت این اماکن افزوده شده است و مطمئنا این باعث جذب داوطلبان بیشتری برای این پروژ خواهد بود.

مترجم: زینب کرمی مهر 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: