کد خبر: ۲۹۳۷
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - 15 March 2020
مرکز کنترل و پیشگیری از کرونای آمریکا اعلام کرد:
آیا زنان باردار و جنین آنها بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند؟ آیا جنین مادر مبتلا به کرونا، به این بیماری دچار می شود؟ آیا کرونا از طریق شیر مادر قابل انتقال است؟ کرونا بر جنین مادر مبتلا چه اثری می گذارد؟

به گزارش وقایع روز به نقل از پایگاه خبری گلوبال نیوز کانادا، همزمان با اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) اواخر هفته گذشته اعلام کرد که کرونا یک بیماری همه گیر جهانی است، نگرانی در مورد اینکه ویروس کرونا چه بلایی سر زنان باردار و جنین آنها می آورد، فزونی گرفت.

بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی، هم اکنون بیش از 18 هزار مورد ابتلا به بیماری کرونا در بیش از 110 کشور جهان تایید شده است.  

از آنجا که زنان باردار با توجه به شرایط خود نیازمند حضور در بیمارستان ها برای ویزیت روتین پزشکی هستند –جایی که احتمال حضور بیماران مبتلا به کرونا نیز زیاد است- در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند، هر چند در بسیاری از کشورها مانند کانادا، بیمارستان های خاصی برای مراجعه بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده است.

 

آیا احتمال ابتلای زنان باردار و جنین آنها به کرونا بیش از دیگران است؟

 

پاسخ متخصصان به این سوال خیر است. تا کنون تحقیقات نشان نداده اند که احتمال ابتلای زنان باردار و جنینشان به این بیماری بیشتر از سایرین است.   

 

عملکرد ویروس کووید 19 با ویروس آنفلوآنزا فرق می کند

   

دکتر «برت بلچتز» پزشک اورژانس و مدیرعامل شرکت بهداشتی «مپل» گفت: به نظر می رسد عملکرد کووید 19 با ویروس آنفلوآنزا که در آن شانس ابتلای زنان باردار در معرض این ویروس، معمولا بیش از سایرین است، فرق می کند.

بلچتز افزود: تاکنون مشاهده نشده است که ویروس کوید 19 به جنین منتقل شود یا روی آن اثر بگذارد.

مطابق اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از کرونای آمریکا، اینکه آیا یک زن باردار مبتلا به کرونا می تواند ویروس آن را قبل از زایمان، در حین زایمان و یا پس از آن به جنین خود منتقل کند، هنوز مشخص نیست.

بنا به اطلاعات دریافتی از مرکز یاد شده، با این حال، در موارد محدودی که تاکنون مورد مطالعه قرار گرفته است، هیچیک از جنین های متولد شده از مادران مبتلا به کرونا به این بیماری دچار نبوده اند و تست کرونای آنها مثبت نبوده است.  

 

احتمال انتقال کرونا از طریق شیر مادر

 

به علاوه، درنمونه شیر مادر این جنین ها نیز ویروس کرونا پیدا نشده است.

با این همه، مرکز کنترل و پیشگیری از کرونای آمریکا هشدار می دهد که تغییرات ایمیونولوژیک و فیزیولوژیک بدن زنان باردار ممکن است آنها را بیش از سایرین مستعد ابتلا به عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی از جمله کووید 19 کند.

بلچتز گفت: از آنجا که کووید 19 یک بیماری جدید است و متخصصان هنوز در حال یادگیری در مورد آن هستند، یافته ها ممکن است به مرور تکمیل تر شوند.

 

زنان باردار برای پیشگیری از کرونا چه کنند؟

 

وی افزود: زنان باردار نیز مانند سایرین باید نکات ایمنی و بهداشتی را برای محافظت از خود رعایت کنند.

بلچتز همچنین به منظور اجتناب از ورود به اماکن بیمارستانی به زنان باردار توصیه کرد: تا آنجایی که ممکن است ویزیت های حضوری روتین خود را کم کنند و در عوض از ویزیت تلفنی یا ویدئویی استفاده کنند.

این پزشک متخصص ادامه داد: زنان باردار نیز باید مانند سایر افراد احتیاط های لازم شامل دوری از بیماران و گردهمایی ها، شستن دست ها و ضدعفونی سطوح را به عمل آورند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: