کد خبر: ۲۹۳۸
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - 15 March 2020
ماه مارس، ماه زنان افتخارآفرین جهان
ماه مارس، ماه زنان افتخارآفرین جهان است، بیایید چند لحظه ای را به افتخار بعضی از زنان که سهم ماندگار و محو نشدنی در دانش ما از جهان داشته اند، به مطالعه و یادآوری زحمات ایشان، اختصاص دهیم. کسانی که در مواجه با مسائل زندگی الگو و الهام بخش بشریتند؛ از هر جنس و  هر نژاد با توانایی های مختلف .

به گزارش وقایع روز ، پایگاه خبری ام اس ان آمریکا به مناسبت ماه مارس نگاهی انداخته است به ابداعات 32 زن افتخارآفرین که برخی از آنها هنوز هم استفاده می شوند. 

 

مارگارت ای. نایت (Margaret E. Knight) - کاغذهای قهوه ای (1868)

 

خانم نایت ماشینی را که کاغذهای پاکت نامه را تا زده و به آنها چسب می زد اختراع کرد که هنوز هم در همه جای دنیا از آن استفاده می شود.

مردی به نام چارلز آنان اختراع وی را دزدیده و آن را به نام خودش به ثبت رساند. اما نایت از او در دادگاه بخاطرسرقت اختراعش شکایت کرده و بالاخره در سال 1871 به حق ثبت اختراع خود رسید. وی بلافاصله شرکت « پاکت نامه شرقی » را تأسیس نمود.

 

مری اندرسون - برف پاک کن شیشه ی جلوی اتومبیل ( 1903)

 

خانم اندرسون صاحب معاملات ملکی معروفی بود و همچنین دامداری و کارخانه ی ساخت شراب نیز داشت. در یکی از بازدیدهایش از شهر نیویورک در سال 1902، وی متوجه شد که راننده یک واگن برقی در حالیکه شیشه ی جلوی خود را پایین زده بود، به مسیرش ادامه می داد زیرا که آن شیشه مدام از برف و سرما یخ می بست و دید وی را کم می کرد.

از همین رو، خانم اندرسون به فکر افتاده و اختراع خود را با نام برف پاک کن شیشه جلو وسایل نقلیه، به ثبت رساند اما تولید کنندگان خودرو حدوداً دو دهه در برابر ایده خانم اندرسون برای نصب برف پاک کن مقاومت کردند.

اما سرانجام بعد از بیست سال، کمپانی کادیلاک از طرح خانم اندرسون استفاده کرد و به دنبال آن بقیه ی کمپانی های سازنده خودرو نیز در طول تاریخ این کار را ادامه دادند.

 

الیزابت مگی- بازی مُنوپُلی « Monopoly»  (1904)

 

خانم مگی با الهام گرفتن از نوشته های هنری جورج، اقتصاد دان و اصلاح طلب اجتماعی، بازی مُنوپُلی «؛ مالک زمین »را برای نشان دادن اثرات منفی زمین خواری، بوجود آورد.

اختراع وی در سال 1904 به ثبت رسیده سپس در سال 1924 دوباره مورد تجدید نظر قرارگرفت و مجددا ثبت شد.

متأسفانه از شرایط زندگی خانم مگی بعنوان مخترع این بازی چیزی به دست نیامده است.

 

کارس کراسبی اِی. کِی. اِی. مری فِلپس جیکوب« Caresse Crosby a.k.a. Mary Phelps Jacob» - سوتین مدرن (1914)

 

خانم کراسبی که از پوشیدن کورست های تنگ مدل استخوانی، که به قفسه سینه به شدت فشار می آوردند به ستوه آمده بود و می خواست برای مهمانی آماده شود، برای خودش یک سوتین ساده با استفاده از دو دستمال ابریشمی جیبی و یک روبان صورتی و یک سری چیزهای دیگر برای تزئین آن، درست کرد.

سپس در سال 1914 آن را با نام سینه بند بدون پایه به عنوان اختراع به ثبت رساند. طرح سینه بند سبک ، نرم و راحت خانم کراسبی پایانی برای سینه بندهای یک تکه استخوانی مخوف بود.

 

آلیس بال« Alice Ball»- درمان جذام (1915)

 

در 23 سالگی، این بانوی شیمیدان آفریقایی-آمریکایی، موفق به یافتن‌ مؤثرترین راه درمان جذام در اوایل قرن بیستم میلادی، شد.

وی دریافت که چطور روغن درخت شوولمگری یا شولموگرا[1] را قابل تزریق و جذب بدن نماید. مرگ نابهنگام وی در سن 24 سالگی باعث شد که شیمیدان دیگری به نام آرتور دین، اعتبار کشف او را به نام خود ثبت کند اما سرانجام دست وی توسط مشاور و بازرس گروه؛ آقای دکتر هری تی. هالمن، رو شد.

 

امی نوتر «به آلمانی: Amalie Emmy Noether» - فرضیه نوتر (1920)

 

ریاضیدان بانفوذ آلمانی که به واسطه سهم ممتازی که در جبر انتزاعی و فیزیک نظری داشت، شناخته شده است. آلبرت انیشتن از او بعنوان مهمترین محقق زن در تاریخ ریاضیات یاد کرده است. ‌نوتر با ارائه فرضیه نوتر، توانست ارتباط بنیادین میان تقارن و قانون کوانتوم را توضیح دهد.

فرضیه نوتر، پایه و اساس فیزیک کوانتومی شد و به انیشتین کمک کرد تا نظریه عمومی خود را در مورد قانون نسبیت ارائه دهد.( همچنین تحقیقات و دستاوردهای وی تغییراتی بنیادین در نظریه حلقه ها، میدان ها و جبر ایجاد کرد.)

 

سِلسیا پین گیپچکن« Cecilia Payne-Gaposchkin» کاشف ترکیب هیدروژنی ستارگان(1925)

 

این بانوی دانشمند ستاره شناس و اخترفیزیکدان بریتانیایی، در رساله دکترای خود با بررسی و مطالعه کردن روی طیف گسیلی ستارگانی همچون خورشید، به ماهیت هیدروژنی و هلیومی ستارگان پی برد.

این مفهومی بنیادین بود که در آن زمان توسط کسانی که باور داشتند که زمین و خورشید از یک عنصر مشابه درست شده اند، به وضوح رد شده و مورد پذیرش قرار نگرفت.

(در ابتدا هنری نوریس راسل پس مطالعهٔ نوشته‌های سلسیا با ابراز تاسف آنها را خطایی آشکار دانست زیرا وی بر طبق باور عموم ستاره شناسان آن روزگار معتقد بود که ستاره‌ها از جنس آهن هستند.) اما پس مدتی ثابت شد حق با پین گیپچکن بوده است. وی همچنین اولین کسی بود که متوجه ارتباط طیف های اطراف ستارگان با دمای آنها شد.

 

ایرنه کوری«به فرانسوی Irène Joliot-Curie)» - رادیو اکتیویته مصنوعی (1935)

 

خانم ایرنه کوری پس از مادرش «ماری کوری» دومین زن تاریخ است که جایزه ی نوبل شیمی را برای کشف رادیواکتیویته مصنوعی به طور مشترک با همسرش فریدریک ژولیو به دست آورد.

در سال ۱۹۳۴ ایرنه و فردریک توسط پرتو آلفا، آلومینیوم را بمباران کردند و نشان دادند با این عمل هستهٔ آلومینیوم با انتشار یک نوترون به هستهٔ فسفر تبدیل می‌شود، ولی فسفر به دست آمده رادیواکتیو بود و به انتشار پوزیترون ادامه می‌داد. به این ترتیب آن‌ها در واقع رادیواکتیویته مصنوعی را کشف کرده بودند.

در حوزه ی پزشکی کشف آنها که توانایی تبدیل یک عنصر به عنصر دیگر بود، به سرعت پذیرفته شده و در داروسازی بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

 

هِدی لامار- سیستم هدایت رادیوئی برای اژدرهای نیروی متفقین (1942)

 

خانم لامار که یک ستاره فیلم بود، علاوه بر هنرپیشگی یک مخترع خودآموخته نیز بود. وی ایده فرکانس سیگنال پرتابی که امکان ردیابی یا مهار آن وجود نداشت را مطرح نمود.

سپس آهنگساز و پیانیست معروف؛ جورج آنتیل را با خود همراه کرد و توانست به کمک وی در سال 1942 میلادی، سیستمی با کمک سیگنالهای رادیویی برای ساخت یک پیانوی خودکار ( خود نوازنده)  ابداع نماید.

 لامار در جنگ جهانی دوم از این فناوری برای هدایت اژدرها ، بدون مزاحمت رادیویی و خطا برای برخورد به هدف، استفاده کرد.

بعدها  طرح وی در کشتی های نیروی دریایی برزوز رسانی شده و طی بحران موشکی کوبا استفاده شد.

 

دریاسالار گریس هاپر(Grace Murray Hopper) – زبان برنامه نویسی برای رایانه هاروارد مارک یکم (1944)

 

خانم هاپر یکی از پیشگامان علوم کامپیوتر و یکی از اولین افرادی بود که برنامه ریزی هاروارد مارک یکم را انجام داد  ( از این رو ایشان بعنوان نخستین بانوی نرم‌افزار و نخستین مادر و مدرس برنامه‌نویسی رایانه نیز شناخته می‌شود).

وی درحالیکه یک برنامه نویس ارشد در رمینگتون رند(Remington Rand) بود، بر روی اولین و بزرگترین کامپیوتر که یونیواک نام داشت، کار کرده و تیمی را هدایت می کرد که کوبول را اختراع کردند؛ زبان مشترک مبتنی تجارت (؛Common Business-Oriented Language )« حوزه ی اصلی کار این برنامه در امور مالی و سیستم های اجرایی برای شرکت ها و دولت ها است.» که هنوز هم در دنیا یک زبان برنامه نویسی پسندیده برای استفاده به شمار می آید.

 وی همچنین اولین زنی بود که دکترای ریاضی را از دانشگاه ییل «Yale University» دریافت نموده و پیرترین افسر نیروی دریایی آمریکا نیز بود.

 

روزالیند فرانکلین- کاشف شکل زوج مارپیچ DNA( 1951)

 

خانم فرانکلین که شیمدان و کریستالوگراف اشعه ایکس بود یک نقش محوری در کشف ساختار مولکولی DNA و RNA‌ ایفا کرده است.

او تخصص خود را در افکندن پرتو ایکس برای آشکار ساختن ساختار مارپیچی دی ان اِی به کار برد و مشاهده کرد که با خیس یا خشک شدن الیاف DNA در طول آن نیز تغییر حاصل می شود.

 

پتسی شرمن- اسکاتچارد (1952)

 

خانم شرمن مأمور شده بود که موادی را برای ساخت شلنگ انتقال سوخت موتور جت بسازد، اما ریخته شدن لاستیک فلور شیمیایی  در آزمایشگاه ، منجر شد که وی ماده «اسکاتچارد» که در برابر روغن، آب و دیگر حلالها مقاوم بود را کشف کند که در نهایت به پرمصرف ترین محصول پاک کننده خاک در آمریکا تبدیل شد.

 

کاترین جانسون- مکانیک دوار سرنشینان فضاپیما( 1950)

 

خانم جانسون ریاضیدان آفریقایی- آمریکایی بود که در طول 35 سال فعالیتش در ناسا به خاطر توانایی هایش در پردازش دستی محاسبات پیچیده فضاپیمایی که اولین آمریکایی ها را به فضا فرستاده بود، شناخته می شود.

وی در راه اندازی برنامه شاتل فضایی نقش مهمی داشته و هنوز هم در برنامه هایی برای مأموریت مریخ فعالیت می کند.

در سال 2015 باراک اوباما به او مدال آزادی رئیس جمهور را اعطا نمود. او در فیلم چهره های پنهان 2016 حضور دارد.

 

ماری جکسن- تونل فشار مافوق صوت ( 1958)

 

خانم جکسن- نخستین زن مهندس هوا فضا آمریکایی است. ( او نیز در فیلم چهره های پنهان 2016 حضور دارد) وی اطلاعات تونل باد را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و پروازهای آزمایشی با هواپیما انجام داد تا بتواند آیرودینامیک را در هواپیماها ارتقاء دهد.

جکسن هنگامی موفق به کسب مقام ارشد در گروه مهندسی ناسا شد که مصمم شده بود بخاطر حقوق و بهبود شرایط خود به پیشنهاد شغلی مدیریت برنامه فدرال زنان پاسخ مثبت دهد، جایی که او می بایست از زنان در حرفه های علمی، مهندسی و ریاضیات در ناسا حمایت می کرد.

 

ماری وان بریتان براون- سیستم امنیت خانه(1969)

 

خانم ون بریتان برواون و همسرش آلبرت، در مواجه با افزایش میزان جرم و جنایت و دیدن واکنش کند پلیس در محله ی کویین یعنی جایی که آنها زندگی می کردند، سیستم امنیت خانه را اختراع کردند. سیستم رادیویی و کنترل بی سیم، دوربینی را راه اندازی می کرد که میتوانست به یک مانیتور یا صفحه تلوزیون نصب شده در داخل خانه، تصویر و فیلم ارسال کند.

این اختراع در سال 1969 ثبت شده و هنوز در حال استفاده است.

 

ورا روبین-ماده تاریک[2] (1960)

 

این پژوهشگر پیشگام اخترشناس نشان داد که نود درصد از جرم جهان هرگز دیده نشده است.

کشف او از مسئله چرخش کهکشانها، وجود ماده تاریک را ثابت کرده و نیویورک تایمز از این کشف به عنوان « تغییر در مقیاس کوپرنیکی؛ Copernican-scale change » در تئوری کیهان شناسی یاد کرده است.

 

ماریا گوپرت مایر« Maria Goeppert Mayer »- مدل قشر هسته ای(1963)

 

خانم مایر یک مدلِ ریاضی از هسته اتمی تهیه کرد که بازگو کننده ساختار آن از نظر سطح انرژی بود و این باعث شد که او بعد از ماری کوری دومین زن برنده ی جایزه نوبل فیزیک باشد.

مدلی که وی ساخته بود توضیح داد که چرا تعداد مشخصی از هسته ها برای تنظیمات اتمی پایدار ساخته شده اند. در طی جنگ جهانی دوم وی در پروژه منهتن برای جدا سازی ایزوتوپ ها فعالیت کرد. بعد از مرگش در سال 1972 جوایزی به نام او برای ادای احترام به زنان فیزیک دان جوان که به سمت مشاغل آینده دار گام بر می دارند، اعطا شد.

 

ژوسلین بل بورنِل (Jocelyn Bell Burnell) – تب اخترهای[3] رادیویی(1967)

 

خانم بورنل بعنوان یک دانشجوی فوق لیسانس، تب اخترهای بسیار مغناطیسی نوترونی را که پرتویی از پرتوهای الکترو مغناطیسی را خاموش کرده و به هنگام چرخش به طور مؤثر نور آنها را به سوی زمین می فرستند را کشف کرد.

جایزه نوبل فیزیک در سال 1974 این کشف را به رسمیت شناخت اما با این وجود بورنل به دلیل آنکه در زمان کشف آن هنوز دانشجو بود نتوانست و اجازه آن را نیافت که جایزه اش را دریافت کند.

 

استفانی کولِک- کِولار[4]  (1971)

 

در سال 1965، کولِک یک محلول پلیمری کریستالی مایع درست کرد که می توانست به درون فیبر فرو رفته و آن را از نظر تحمل وزن، پنج برابر از استیل محکمتر نماید و در صورتیکه این محلول گرم شود حتی استحکام بیشتری را نیز بوجود می آورد.

این کِولار مدرن که در سال 1971 به دنیا معرفی شد، امروزه در بیش از 200 محصول ، از پوتین های مأمورین آتشنشانی گرفته  تا بند های چتر نجات، برای تقویت اتصالات هواپیماها و درست کردن اتاقهای امن ضد طوفان، ماشین های زره پوش و جلیقه های ضد گلوله استفاده می شود.

 

 باربارا اس. اَسکینز- عکاسی امولوسیون ها( 1978) « Barbara S. Askins – Photographic Emulsions»

 

خانم اسکینز، شیمیدانی بود که برای مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا کار می کرد.

وی بعلت اختراعش که روش و فرایندی بود برای تقویت نگاتیو های عکاسی underexposed که باعث مشخص شدن جزئیات بیشتری در تصاویر گرفته شده از اعماق فضا می شد در سال 1978 جایزه ی مخترع ملی  سال را به دست آورده و مشهور شد.

این پیشرفت به طور گسترده توسط صنعت پزشکی برای ارتقاء دادن به تصاویر اشعه ایکس و رادیوگرافی به کار گرفته شد که در نتیجه آن پزشکان می توانستند میزان تابش اشعه رادیو اکتیو را به بیماران در طول آزمایش و تصویر برداری کاهش دهند.

 

تمپل گراندین – ( اختراع جعبه آغوشگیر برای بیماران اوتیسمی)رفتار انسانی چهارپایان، سخنگوی بیماران اوتیسم (1980)

 

خانم گراندین، پروفسور و استاد علوم دامی در دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا است. وی  به علت فعالیت های خلاقانه اش در زمینه دامداری و هم در زمینه حمایت از بیماران اوتیسمی، شهرت جهانی دارد.

همچنین او اولین دانشمندی بود که نشان داد حیوانات نسبت به جزئیات محیطی در وسایل و تجهیزات حمل و نقل، حساس هستند. ( همانند استفاده از سگها برای یافتن مواد مخدر) گراندین یک دستگاه درمانی که باعث تسکین استرس برای افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم بود را طراحی و اختراع کرد.( او نام اختراعش را« جعبه آغوشگیر» گذاشت.

وی  در سال ۲۰۱۰ توسط مجله تایم در فهرست سالیانه ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان قرار گرفت.)

 

فلاسی وانگ. استال – نقشه برداری از ویروس HIV-1 (1983) ؛( Flossie Wong-Staal – HIV-1 Mapping )

 

خانم وانگ استال( وی دانشمند ویروس شناس چینی- آمریکایی و زیست شناس مولوکولی است.)  اولین کسی بود که ارگانیسم HIV‌ را کلون کرده و عملکرد ژن های آن را تعیین نمود و در اثبات این مطلب که ویروس HIV علت بیماری ایدز است، یک گام اساسی برداشت.

وانگ  همچنین از این ویروس نقشه برداری ژنتیکی انجام داد و این کار وی امکان انجام آزمایش خون برای اطلاع از مبتلا بودن افراد به این بیماری را به پزشکان داد. وانگ از سال 2007 بعنوان مدیر ارشد علمی در iTherX Pharmaceuticals ، به تولید داروهای جدید برای مبارزه با ایدز و سایر بیماری ها ادامه می دهد.

 

ریچل زیمرمن - چاپگر بلیسیمبول (1984)؛( Rachel Zimmerman – Blissymbol Printer)

 

خانم زیمرمن در سن 12 سالگی چاپگر بلیسیمبول را اختراع کرد که به افراد دارای معلولیت جسمی کمک می کند تا از طریق نماد هایی که به زبان نوشتاری ترجمه می شود بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. این اختراع چیزی بود که با عنوان پروژه نمایشگاه علوم مدرسه آغاز شده و در نمایشگاه جهانی دستاوردهای مخترعان جوان به نمایش درآمده و به رقابت با دیگر اختراعات پرداخت.

زیمرمن هم اکنون در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا مشغول به کار است؛ جایی که وی نوآوری هایی را در مورد فناوری فضایی و کمک رسان های هوشمند بعمل می آورد.

 

اولگا دی. گونزالس. سَنابیرا « Olga D. González-Sanabria»- باتریهای نیکلی و هیدروژنی با عمر و چرخه طولانی (1987)

 

خانم گونزالس، رئیس بخش مدیریت سیستم و بالاترین رتبه اسپانیایی الأصل در مرکز تحقیقاتی گلن ناسا بوده و نقش مهمی در ساخت و توسعه باتری هایی با چرخه عمر طولانی که برق ایستگاه فضایی ناسا را تامین می کنند، ایفا کرده است.

وی از آن زمان موفق به کسب مدالهای ناسا برای رهبری برجسته و خدمات استثنایی اش در ناسا شده است.

 

سالی فاکس- پرورش دهنده پنبه ارگانیک(1989)

 

خانم فاکس از طریق کار خود در گرده افشانی برای تولید گیاهان مقاوم در برابر آفات، تحول و انقلابی در صنعت نستاجی بوجود آورد. او دو گیاه پنبه با رنگ طبیعی تولید کرده و با حق ثبت اختراعش رقمی معادل ده میلیون دلار را روانه کارخانه اش با نام«رنگ طبیعی  الیاف فاکس (Foxfibre Colorganic)»، نمود.

پنبه فاکس فایر پدربزرگ و مادربزرگ صنعت پوشاک به شمار می روند.

 

ماری کلیر کینگ – ژن  « سرطان سینه» BRCA (1990)

 

کینگ آن چه را که پس از سالها تحقیق و جستجویش برای یافتن یک نشانگر ژنتیکی که حاکی از وجود سرطان پستان در خانواده ها انجام داده بود را به نام ژن BRCA نامیده و ارثی بودن این بیماری را اثبات کرد.

کشف وی در زمانی انجام شد که دانشمندان باور داشتند سرطان یک بیماری ویروسی است بنابراین با دستاورد وی به دیده ی شک و تردید نگریستند.

همچنین کینگ اعتقاد داشت که ژنهای انسان و شامپانزه 99٪ به هم شباهت دارند. وی تحقیقاتش را در زمینه ی ترتیب دهی ژنومی برای شناسایی دقیق قربانیان نقض حقوق بشر؛ یعنی کودکانی که در دوران دیکتاتوری نظامی آرژانتین در دهه های 70 و 80 ربوده شده و به کار گماشته شده بودند، به کار گرفته است.

وی اکنون استاد دانشگاه واشنگتن آمریکا است.

 

آن تسوکاموتو- جداسازی سلول های بنیادین (1991)

 

خانم تسوکاموتو و همکارانش اولین دانشمندانی بودند که سلولهای بنیادین خون ساز را شناسایی و جداسازی نموده و در سال 1991 این اختراع را ثبت کردند.

دوازده طرح اولیه وی که به فهم و درک سیستم گردش خون بیماران سرطانی کمک نموده و درمان را نزدیکتر می کنند،‌بعنوان اختراع به ثبت رسیدند.

کار فعلی او در مقوله سلولهای بنیادین گنجانده شده که شامل جدا سازی سلولهای بنیادین و سلولهای عصبی می شود زیرا آنها به انواع بیماری ها ربط دارند.

 

آدریانا اوکامپو- دهانه چیکشلوب یا دهانه چیکسالوب« Chicxulub Impact Crater» (1996)

 

خانم اوکامپو، زمین شناس جهانی و مدیر برنامه های علمی در ناسا، سفرهای تحقیقاتی بیشماری را به دهانه چیکشلوب در شبه جزیره یوکاتان[5] انجام داد و به طرح تئوری ای پرداخت که نشان می داد بعد از برخورد شهاب سنگ با کره زمین 50 درصد از گونه های سیاره ما منقرض شده اند و این ایده به طور گسترده ای مورد پذیرش قرار گرفت.

وی در مأموریت جونو (Juno : نام زن ژوپیتر) در مشتری، و مأموریت « New Horizons: افق جدید» در پلوتو و ماموریت مدل سیارک اوزیریس رکس « OSIRIS-Rex» فعالیت داشته است. مجله اکتشاف « Discover» نام خانم اوکامپو  را در لیست خود از 50 زن مهم و سرشناس دنیا در علم ، قرار داده است.

 

پاتریشیا بیلینگز- جایگزین پنبه نسوز « Geobond » (1997)

 

خانم بیلینگز مجسمه ساز و مخترعی است که در تلاش برای حفظ گچ مجسمه های پاریس، احساسات خود را نیز به کار گرفته و مخلوطی غیر سمی و غیر قابل ویروسی شدن را از بتن و گچ ضد آتش ساخت که تقریبا بلافاصله به خاطر استفاده از آن در مصالح ساختمانی به عنوان ماده ای که سرطان زا نیست، معروف گشت.

اختراع وی در سال 1997 به ثبت رسید و هم اکنون خانم بیلینگز به  صورت بین المللی به تولید گچ ساختمان سازی پیشرو آمریکا که به جای آزبست استفاده می شود، ادامه می دهد.

 

روزنا باجسی – علم روباتیک و هوش مصنوعی [6] AI  (2000 ) ؛ « Ruzena Bajcsy – Robotics and AI»

 

خانم باجسی بنیانگذار و مدیر آزمایشگاه روباتیک عمومی و درک حساسیت فعال در دانشگاه پنسیلوانیا است و ضمنا استاد مهندسی برق و علوم رایانه در دانشگاه برکلی نیز می باشد. باجسی تحقیقات پیشرفته و نوآورانه اش در زمینه روباتیک و دید رایانه ای را از سال 2003 تا 2005 در کمیته مشاوره فناوری اطلاعات رئیس جمهوری به انجام رسانید.

وی با بیش از 225 مقاله در روزنامه، 25 فصل کتاب و 66 گزارش فنی که به نامش به ثبت رسیده اند، در سال 2009 موفق به کسب مدال بنیامین فرانکلین در رشته کامپیوتر و علوم ادراکی گشت.

 

نرجیس مالوالوالا [7] « Nergis Malvalvala»-  امواج گرانشی (2015)

 

ایشان اخترفیزیکدان پاکستانی – آمریکایی ای هستند که به دلیل نقش خود در اولین مشاهده مستقیم امواج گرانشی در سال 2015 به شهرت رسیدند. خانم مالوالوالا همچنین در درک «حالات کوانتومی خارجی نور» گامهای بلندی برداشته که حاصل تلاشهای وی کاربردهای زیادی در آزمایشات فیزیک داشته است.

آزمایش های ایشان با  لیزری که اشیاء میکروسکوپی را خنک می کرد، زمینه را برای مشاهده راحت تر رفتار کوانتومی فراهم کرده است. خانم مالوالوالا در سال 2014 برنده جایزه سال LGBTQ Scientist شده و از آن زمان از سوی شرکت کارنگی« Carnegie» نیویورک ، مفتخر به دریافت پذیرفته شدن بعنوان مهاجر بزرگ، شده است.

 

دونا استریکلند« Donna Strickland»  – شدت پرتو لیزر (2018)

 

خانم استریکلند سومین زنی است که برنده جایزه نوبل فیزیک  شد. ( از سال 1963 که خانم ماریا گوپرت مایر برنده جایزه نوبل فیزیک شدند تا برنده شدن خانم استریکلند، هیچ زن دیگری موفق به دریافت این جایزه نشده بود. پس ایشان بعد از سال 63 اولین بانوی دریافت کننده این جایزه به شمار می آیند).

 ایشان به اتفاق دو فیزیکدان دیگر، به طرز چشمگیری دانش علمی لیزر ها را پیشرفت دادند. استریکلند به همراه دکتر جرارد مورو از فرانسه، تکنیکی برای ایجاد پالسهای لیزر کوتاه و قدرتمند طراحی کرد که شدت پرتو لیزر را بیشتر می کند. از این تکنیک که به اسم « Chirped Pulse Amplification » نامگذاری شده است، در جراحی های اصلاح مشکلات چشمی و همچنین به عنوان درمانی جهت هدف گیری تومورهای سرطانی استفاده می شود.

 

مترجم:زینب کرمی مهر

____________________________

[1] - درختی است به ارتفاع حدود 15 متر بومی جنگل های بنگلادش و شرق هندوستان، پوست تنه درخت صاف و قهوه ای مایل به زرد است. برگ های آن ساده بیضی باریک دراز نوک باریک به طول حدود 20 سانتیمتر و عرض حدود 7 سانتیمتر می باشد. گل های نر و ماده جداگانه روی دو پایه جداگانه هستند. میوه آن در ابعاد یک نارنج به رنگ حنایی روشن است که داخل آن چندین دانه قرار دارد. دانه ها در ابعاد 2-3 تا 1 -1/5 سانتیمتر با پوششی خشک و شکننده به رنگ خاکستری تیره، صاف، مغز دانه دارای آلبومین حجیم به رنگ قهوه ای قرمز است. از این دانه ها در حدود 30 -35 درصد روغن ثابت گرفته می شود که آن را در بازار دارویی به نام روغن شوولمگری عرضه می کنند.

 

[2] - نوعی از ماده است که فرضیه وجود آن در اختر شناسی و کیهان شناسی ارائه شده است تا پدیده هایی را که به نظر می رسد ناشی از وجود میزان خاصی از جرم باشند که از جرم موجود مشاهده شده در جهان بیشتر است را توضیح دهد. ماده تاریک به طور مستقیم بااستفاده از تلسکوپ قابل مشاهده نیست، مشخصا ماده تاریک نور یا سایر امواج الکترو مغناطیسی را به میزان قابل توجهی جذب یا منتشر نمی کند. به بیان دیگر ماده تاریک به سادگی ماده ای است که واکنشی نسبت به نور نشان نمی دهد. در عوض وجود ویژگیهای ماده تاریک را می توان به طور غیر مستقیم و از طریق تاثیرات گرانش بر روی ماده مرئی، تابش و ساختار بزرگ مقیاس جهان نتیجه گرفت. طبق داده‌های تیم مأموریت پلانک در سال ۲۰۱۳ و بر پایهٔ مدل استاندارد کیهان‌شناسی، کل جرم-انرژی موجود در جهان شناخته‌شده شامل ۴٫۹٪ مادهٔ معمولی، ۲۶٫۸٪ مادهٔ تاریک و ۶۸٫۳٪ انرژی تاریک تشکیل شده‌است. یعنی مادهٔ تاریک ۲۶٫۸٪ کل مادهٔ موجود در جهان را تشکیل می‌دهد و انرژی تاریک و مادهٔ تاریک روی هم رفته ۹۵٫۱٪ از کل محتویات جهان را تشکیل می‌دهند.

[3] - تَپ‌اخترها (به انگلیسی: Pulsar) ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می‌کنند و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی را از خود منتشر می‌کنند. برخی از تپ‌اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می‌کنند. ستاره‌های نوترونی در حقیقت بقایای هستهٔ ستارهٔ منفجر شده‌ای هستند که حجم کوچک و چگالی بسیار بالایی دارند. برای نمونه تپ‌اختری به قطر ۲۰ کیلومتر ۱٫۵ برابر جرم خورشید را در خود جای داده‌است. تپ‌اخترها هنگام تولد دمایی در حدود چند میلیون درجه سلسیوس دارند و بلافاصله شروع به سرد شدن می‌کنند. نحوه و سرعت سرد شدن نیز به مواد تشکیل دهنده و چگالی آن‌ها بستگی دارد. تاکنون بیش از ۱۰۰ تپ‌اختر مشخص شده‌اند. به جرأت می‌توان گفت که هر یک از آن‌ها ستاره‌ای نوترونی می‌باشد. تپ‌اختر سحابی خرچنگ سریعترین آنهاست، که انفجارات انرژی اش به میزان ۳۰ ضربان در ثانیه به ما می‌رسد و این میزان، ۳۰ چرخش در ثانیه را برای ستاره نوترونی پیشنهاد می‌کند. سایر تپ‌اخترها دارای میزانهایی تا حداقل یک ضربان در دو ثانیه می‌باشند، که این موضوع مبین چرخش بسیار آهسته این ستارگان نوترونی است. چون تپ‌اخترها با پیر شدن آهسته‌تر می‌چرخند، در نتیجه تپ‌اختر خرچنگ جوان‌ترین تپ‌اختری است که تاکنون مشاهده شده‌است.

[4] - کولار: «به انگلیسی Kevlar » نام تجاری برای الیاف ساخته شده از پارا آرامید قوی و سبک که با دیگر آرامیدها مثل نومکس و تکنورا ارتباط دارد. به‌طور معمول به صورت نخ یا پارچه‌های بافته شده یا به عنوان یک بخش از مواد کامپوزیتی استفاده می‌شود. در حال حاضر کولار استفاده‌های زیادی دارد اعم از تایر دوچرخه، بادبان‌های مسابقه تا محافظ بدن به علت اینکه نسبت استحکام به وزن آن زیاد است و به این ترتیب با وزن یکسان، ۵ برابر فولاد استحکام دارد.

[5] - دهانه متعلق به ماقبل تاریخ است که در پایین شبه‌جزیره یوکاتان در مکزیک مدفون است. مرکز آن در نزدیکی شهر چیکشلوب، یوکاتان قرار دارد.تاریخ ایجاد این دهانه دقیقاً بر مرز بین دو دوره زمین‌شناسی کرتاسه و پالئوژن منطبق است. قطر این دهانه بیش از ۱۸۰ کیلومتر و عمق آن حدود ۲۰ کیلومتر است. قطر این دهانه سبب شده که به عنوان بزرگترین دهانه برخوردی در سطح کره زمین شناخته شود. مطابق با نظریات گوناگون برخورد شهاب‌وار با قطر حداقل ۱۰ کیلومتر (۶ مایل) به سطح زمین باعث چنین دهانه‌ای شده‌است. دانشمندان اروپایی و آمریکایی با استفاده از تجهیزات جدید توانسته‌اند دامنه تخمین زمان برخورد در دهانه چیکسالوب را به ۱۱ هزار سال محدود کرده و بین ۶۶٫۰۳ تا ۶۶٫۰۴ میلیون سال قبل قرار دهند که تقریباً همزمان با انقراض عظیم دایناسورها است. منبع: ویکی پدیا

[6] - AI : مخفف Artificial intelligence

[7] - البته در دانشنامه آزاد ویکی پدیا ورژن فارسی، نام ایشان « نرکس ماوالوالا» قید شده است که با توجه به املای اسم خانم مالاواوالا در انگلیسی قطعا در این بین یکمالوا اشتباه املایی صورت پذیرفته است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: