کد خبر: ۲۹۴۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - 23 March 2020
وقایع روز ۹۸/۰۱/۰۴
 رايزنى هاى وزير خارجه پاكستان پس از گفت و گو با ظريف، ۷ کشته و ۹ مصدوم براثر وقوع سیل، بسته شدن راه ارتباطی ۲۰۰ روستا در الیگودرز بر اثر بارش برف، پیشنهاد تعطیلی ادارات تهران تا ۱۵ فروردین، تایید نخستین مورد ابتلا به کرونا در سوریه، ورود گارد ملی آمریکا برای مقابله با کرونا، اعلام وضع اضطراری در فرانسه، ممنوع شدن تجمع بیش از ۲ نفر در آلمان و قرنطینه شدن یونان از مهمترین اخبار روز دوشنبه است.

 

 رايزنى هاى وزير خارجه پاكستان پس از گفت و گو با ظريف

 

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک این کشور با محور لزوم لغو تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، روز یکشنبه با برخی همتایان خود از کشورهای عضو اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ جنوب آسیا (سارک) به صورت تلفنی در این خصوص رایزنی کرد.

"شاه محمود قریشی" امروز پس از تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران در خصوص شیوع ویروس کرونا و تشریح موضع اسلام‌آباد علیه تحریم‌های آمريكا، با همتایان خود از نپال و سریلانکا به عنوان اعضای سارک به صورت جداگانه و تلفنی گفت‌ وگو کرد.

قریشی روز گذشته نیز در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه آلمان بر لزوم لغو تحریم‌های آمريكا تأکید کرد و گفت: تداوم تحریم‌های اقتصادی مانع جدی پیش روی مردم ایران برای مقابله با ویروس همه‌گیر کووید-۱۹ است.

 

۷ کشته و ۹ مصدوم براثر وقوع سیل

 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: بر اثر بارش شدید باران در ۷ استان هرمزگان، بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، قم، گیلان و کرمان شاهد وقوع سیل بوده‌ایم و این حوادث ۹ نفر مصدوم و ۷ فوتی برجای گذاشته است.

به گفته وی،  ۵ مصدوم به مراکز درمانی اعزام و‌ ۴ نفر در محل درمان شده‌اند.

وی اضافه کرد: ۲ نفر هم در شهرستان رودان مفقود شده‌اند.

 

پیشنهاد تعطیلی ادارات تهران تا ۱۵ فروردین

 

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا با اشاره به پیچیدگی استان تهران به لحاظ ترددها و تراکم جمعیت خواستار تعطیلی ادارات در بین‌التعطیلین تا 15 فروردین 99 شد.

 

 

بارش برف راه ارتباطی ۲۰۰ روستای الیگودرز را بست

 

 

 فرماندار الیگودرز گفت:  بارش برف سنگین بهاری راه ارتباطی بیش از ۲۰۰ روستا را با مرکز شهرستان مسدود کرد.

وی افزود:  بدلیل بارش برف گردنه "گله بادوش" در این شهرستان  از روز گذشته مسدود شده و گردنه های "فرسش" و "نمک" نیز امروز بسته شدند و ما با تمام امکانات و تجهیزات موجود در حال بازگشایی جاده های روستایی هستیم.

 

 مصرف الکل در تربت جام ۱۱ تن را به کام مرگ کشاند

 

 رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت: متاسفانه تعداد مسمومیت افراد استفاده کننده از این مایعات دست ساز در این شهرستان به ۱۲۵ نفر رسیده است.

وی افزود: از این تعداد فوتی ۶ تن در بیمارستان سجادیه شهر تربت جام و پنج تن در مراکز درمانی شهر مشهد فوت کرده اند. هم اکنون ۲۴ نفر در بیمارستان سجادیه شهر تربت جام بستری هستند که وضعیت ۶ نفر از آنها وخیم است.

 

 توان ايران در آزمايش كرونا از آمريكا بيشتر است

 

دكتر "عليرضا بيگلرى" رییس انستیتوپاستور ایران روز دوشنبه در یک نشست خبرى ويديوكنفرانسى در زنجان گفت: با اقدامات انجام گرفته توان انجام روزانه ۱۰ هزار آزمایش کرونا در کشور وجود دارد درحالی که در آمریکا که کشوری پیشرفته محسوب می‌شود، توان روزانه فقط هفت هزار آزمایش وجود دارد.

وی افزود: در زمان حاضر با کارهای انجام گرفته این ظرفیت به حدود ۲ هزار آزمایش در روز رسیده که عدد خیلی بزرگی است که حتی دانشگاه استنفورد تست روزانه یک هزار مورد را هدفگذاری کرده بود در حالی که کشورمان در کمتر از ۲ هفته توانست به میزان یاد شده در انستیتو پاستور برسد.

 

نقاهتگاه‌ کرونا در تهران مورد استقبال مردم قرار نگرفت

 

معاون عمرانی استانداری تهران گفت: در زمان حاضر حجم ترافیکی که داریم به سمت خروجی‌های استان تهران است، لذا تیمهای سنجش تب سرنشینان خودروها در خروجی‌های استان تهران مستقرند
وی افزود: برای آماده‌سازی مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران(سئول) به عنوان نقاهتگاه بهبودیافتگان کرونا مکاتباتی انجام شده است. آنچه که تاکنون دستگاه‌های مختلف در اختیار گذاشته‌اند ظرفیتی نزدیک به ۱۰ هزار نفر است اما تاکنون استقبال جدی از نقاهتگاه‌ها نشده است.
وی ادامه داد: افرادی که از بیمارستان ها برمی‌گردند ترجیح می‌دهند به منازل خود بروند لذا ما نقاهتگاه‌ها را برای شرایط اضطرار آماده می‌کنیم

 

 

 گارد ملی آمریکا برای مقابله با کرونا وارد عمل شد

 

 رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد مقامات دولت فدرال از گارد ملی آمریکا برای سه ایالت نیویورک، کالیفرنیا و واشنگتن که به شدت مورد ضربه کرونا قرار گرفته‌اند، استفاده می کنند.

 

 پارلمان فرانسه وضع اضطراری بهداشتی اعلام کرد

 

 پارلمان فرانسه با اعلام وضع اضطراری بهداشتی، اختیارات گسترده‌تری به دولت این کشور برای مقابله با ویروس کرونا داد.

 

سوریه نخستین مورد ابتلا به کروناویروس را تأیید کرد

 

در هفته‌های گذشته‌ مواردی از ابتلا به کروناویروس در سوریه گزارش شد که به تأیید وزارت بهداشت نرسیده بود.
مقامات مسئول هرگونه شیوع و ابتلا به این ویروس را تکذیب کرده بودند.

 

یونان قرنطینه شد

 

یونان از صبح دوشنبه بمنظور مقابله با کرونا، با اعمال محدودیت‌های رفت‌وآمد قرنطینه شد

نخست‌وزیر یونان در تلویزیون اعلام کرد: «این اقدام نهایی ما برای مقابله با کرونا است، قرنطینه باید به سرعت اجرا شود».

 

آلمان: تجمع بیش از دونفر ممنوع

 

دولت آلمان برای جلوگیری از گسترش بیشتر کرونا تمامی تجمعات بیشتر از دو نفر را در این کشور ممنوع اعلام کرد.
این قوانین و محدودیت‌ها که حداقل دو هفته اعمال می‌شوند، از جمله سخت‌ترین قوانین اعمال شده توسط کشورهای درگیر کروناست.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: