کد خبر: ۲۹۵۳
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - 24 March 2020
در بحبوحه همه گیری کرونا در جهان، بانکهای اروپایی اینک با خطر کاهش شدید نقدینگی و ورشکستگی روبرو هستند.

به گزارش وقایع روز، خبرگزاری رویترز روز سه شنبه از یک بحران خزنده مالی در اروپا خبر داد.

 

هجوم مشتریان بانکها برای به تعویق انداختن اقساط 

 

هجوم مشتریان به بانک «دی پیاکنزا» ی ایتالیا برای به تعویق انداختن پرداخت اقساط وام، کاهش یا بخشش کل بدهی و  تجدید خطوط اعتباری ( LC ها)  خبر داد.

رویترز با اشاره به اینکه بانک ایتالیایی یاد شده در خط مقدم تلاش های اروپا برای حفظ اقتصاد این قاره در بحبوحه همه گیری کرونا در جهان ایستاده است، افزود: بانکهای سراسر اروپا اینک همگی با این سناریو دست به گریبان هستند.   

به نوشته رویترز، تزریق سریع پول به کسب و کارهایی که بشدت از شیوع کرونا صدمه دیده اند، اقتصاد اروپا را که به زحمت از رکود بیرون آمده و هنوز رونق چندانی نگرفته را تهدید می کند. 

«کورادو اسفورزا فوگلیانی» مشاور، برنامه ریز مالی و رئیس اجرایی بانک دی پیاکنزا گفت: این بانک تنها قادر است با 1000 درخواست دریافتی موافقت کنند.

وی افزود: خطر این است که به محض عبور از همه خط قرمزها، بانک دیگر قادر به ادامه فعالیت نخواهد بود.

اروپا که اینک با بزرگترین بحران خود از جنگ جهانی دوم تا کنون مواجه است، به بانکهای خود متکی است تا در شرایط قرنطینه عمومی برای جلوگیری از گسترش کرونا، به کسب و کارهایی که درآمد خود را از دست داده اند، پول تزریق کنند.

هزینه سرمایه گذاری بانکها و شمار درخواست های سرمایه کاهش یافته و بیش از یک تریلیارد یورو صرف ضمانت وام ها و حمایت از پرداخت ها شده است.

برای برخی بانکهای اروپایی که هنوز با پیامدهای بحران مالی قبلی دست و پنجه نرم می کنند، شیوع ویروس کرونا خنثی کننده پیشرفتهایی که تاکنون داشته اند.

حتی با تضمینی که دولت ها می دهند نیز بانکها همچنان با خطر ورشکستگی روبرو هستند، زیرا نرخ بهره منفی تمامی مختصر سود گذشته آنها را می بلعد.

 

دویچه بانک

 

بانک دویچه –بزرگترین بانک آلمان- جمعه گذشته هشدار داد که شیوع ویروس کرونا ممکن است مانع دستیابی این بانک به اهداف از پیش تعیین شده اش شود.

این چالش ها تهدیدی است هم برای بانکهای اروپایی که قیمت سهام آنها نیز اخیرا به پایین ترین سطح خود رسیده است و هم برای شرکت ها و اقتصاد کشورها.

«جان پیتر کراهن» فوق تخصص فینانس و استاد دانشگاه گوته فرانکفورت گفت: شرایط را یک بحران مالی سیستمی خزنده می دانم.

وی افزود: این پدیده آهسته تر از آن حرکت می کند که شما بتوانید آن را ببینید.

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: