کد خبر: ۳۱۵۷
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 10 May 2020
کودک و کووید 19
وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد: این یک بیماری جدید است که فکر می‌کنیم امکان دارد در اثر ویروس کرونا ایجاد شده باشد. صد درصد در این زمینه اطمینان نداریم چرا که تست کرونای برخی از افراد مبتلا مثبت نبوده است. در هر صورت، در حال انجام تحقیقات زیادی در مورد این موضوع هستیم.

بیماری کاوازاکی نوعی سندروم است که اغلب در بین کودکان زیر پنج سال مشاهده می‌شود و در آن شریان‌ها دچار ورم و التهاب می‌شوند. در این عارضه غدد لنفاوی پوست و غشاری محیطی بینی، گلو و دهان دچار التهاب می‌شود.

این بیماری البته معمولا دوره ۱۲ روزه دارد ولی تشخیص و درمان زودهنگام این عارضه بسیار مهم است، چون ضمن کوتاه تر کردن دوره بیماری، احتمال وقوع مشکلات قلبی در آینده را کاهش می‌شود. در پی این بیماری ممکن است عروق بیش از اندازه لازم بزرگ شوند و یک آنوریسم را تشکیل دهند و یا سبب باریک شدن عروق شوند و کودک را در معرض خطر لخته خون بزرگ قرار دهند.

این بیماری علائمی همچون تب بالا، قرمزشدن شدید چشم ها، بروز جوش‌های قرمز رنگ در بدن و همچنین در ناحیه تناسلی، قرمزی، خشکی و ترک خوردن لب ها و ورم و قرمز شدن زبان و همچنین ورم و قرمزی پوست کف دست، پا، غدد لنفاوی گردن و ... دارد.

کاوازاکی و کووید ۱۹

در کشورهایی که شیوع ویروس کرونا بیشتر بوده، موارد بیشتری از ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی گزارش شده است. برخی از این کودکان به کووید ۱۹ نیز مبتلا شده اند و برخی هم نشده اند.

هنوز مشخص نیست دقیقا چه ارتباطی بین کاوازاکی و کووید ۱۹ وجود دارد اما پژوهشگران در حال بررسی علت افزایش ناگهانی آمار ابتلا به کاوازاکی در بین کودکان هستند. وزیر بهداشت فرانسه به پارلمان این کشور اعلام کرده اخیرا، ۱۵ مورد کودک به کاوازاکی مبتلا شده‌اند اما پاسخ تست کرونای همه آنها مثبت نبوده است.

انجمن کودکان اسپانیا هشدار داده است در صورت بروز چنین علائمی در میان کودکان باید هرچه سریعتر به مراکز پزشکی و بهداشتی مراجعه شود. البته این نهاد اسپانایی اعلام کرده خانواده‌ها نباید نگران باشند اما در عین حال باید در خصوص شناسایی و درمان سریع این بیماری توجه به خرج دهند.

پروفسور سیمون کنی، مدیر کلینک ملی مرکز سلامت همگانی NHS در انگلستان می‌گوید: «بیماری کاوازاکی یک سندروم نادر است و شیوع و بروز آن در مقیاس بالا چندان رایج نیست. باید توجه داشت که در حال حاضر عوارض جدی برای کودکانی که به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند مشاهده می‌شود اما در عین حال لزوم دقت و مراجعه سریع به مراکز درمانی در حل هرچه سریعتر این مشکل برای کودکان ضروری و لازم به نظر می‌رسد.»

کارشناسان می گویند هنوز مشخص نیست که آیا ارتباط مستقیمی بین ویروس کرونا و بیماری کاوازاکی وجود دارد یا خیر اما تحقیقات همچنان در این زمینه ادامه دارد.

تا کنون طبق تحقیقات تصور می‌شد که کودکان به نسبت والدین و یا پدربزرگ - مادربزرگ‌های خود نسبت به ویروس جدید کرونا کمتر آسیب‌پذیر هستند اما بیماری مرموز التهابی جدید در بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا ممکن است نیازمند ارزیابی‌های جدید در این زمینه باشد.

وزیر بهداشت بریتانیا در عین حال تاکید کرد موارد ابتلا به این بیماری اندک بوده ولی با این حال، بیماری نیز از نوع سندروم‌های نادر محسوب می‌شود. وی به آمار دقیق در این زمینه اشاره‌ای نکرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: