کد خبر: ۳۱۸۴
تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 16 May 2020
ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی یک دستگاه تنفسی پزشکی است که با فشار، هوا یا مخلوط هوا و اکسیژن را به داخل ریه های بیمار می فرستد. این دستگاه برای بیمارانی که ریه آنها از کار افتاده است، حیاتی و پلی میان مرگ و زندگی است.

به گزارش وقایع روز به نقل از رویترز، اکنون جهان برای نجات جان بیمارانی که به نوع خطرناک کووید 19 دچار شده اند با کمبود ونتیلاتور روبرو است.

به گفته پزشکان، علایم بیماری کووید 19 می تواند به سرعت بدتر شود. برای برخی بیماران، تنها چند روز طول می کشد تا علایم نسبتا خفیف کووید 19 به علایم شدید تبدیل شود و زندگیشان به مخاطره بیفتد.

با توجه به ازدحام بیماران در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستانها در کشورهایی که به شدت به ویروس کرونا آلوده شده اند، پرشکان ناچارند ابتدا از روشهای دیگر برای کمک به بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی هستند استفاده کنند.  

ونتیلاتورهای غیرتهاجمی که کاربرد آنها آسانتر است می توانند به بیمارانی کمک کنند که خود قادر به نفس کشیدن هستند.

این دستگاهها از ماسک صورت، لوله های بینی یا دهانی برای هدایت هوا یا مخلوط هوا و اکسیژن به ریه ها استفاده می کنند. استفاده از این دستگاهها آسانتر است اما ممکن است ذرات معلق در هوا یا قطرات ریزی تولید کنند که می تواند بیماری کووید 19 را به دیگران منتقل کند.

 

بیشتر بخوانید: واکسن کرونا و چالشهای فرا روی دانشمندان

 

ماسک آمبوبگ یا بی وی ام (Bag-valve mask)

 

در این نوع ماسک، پزشک یا پرستار با فشردن و رها کردن یک کیسه تنفسی به بیمار کمک می کنند تا نفس بکشد و نفس کشیدنش تنظم شود.

 

ونتیلاتور، پلی میان زندگی و مرگ

 

دستگاه های تنفس خودکار (Automated respirators)

 

در این دستگاه، یک بازوی مکانیکی کار فشردن و آزاد کردن کیسه هوا برای کمک به تنفس بیمار را انجام می دهد.

 

ونتیلاتور، پلی میان زندگی و مرگ

 

بیشتر بخوانید: کدام کشورها هنوز موردی از ابتلا به کرونا را ثبت نکرده اند؟

 

دستگاه تنفس اصلاح شده (Modified breathing device )

 

این دستگاه، نوع دیگری از ونتیلاتورهاست که می تواند با فشار هوا و اکسیژن را به داخل یک ماسک که روی صورت بیمار قرار داه می شود منتقل کند . این دستگاه معمولا برای بیمارانی که به هنگام خواب دچار وقفه تنفسی می شوند به کار می رود.

 

ونتیلاتور، پلی میان زندگی و مرگ

 

دستگاه ونتیلاتور بسیار گران است و قیمت آن تا 50 هزار دلار می رسد. اکنون بسیاری از شرکتها که تولیدکننده کالاهای دیگری از جمله خودرو بودند، به تولید ونتیلاتور شیفت کرده اند.

پیشتر، شرکت های جنرال موتورز و فورد آمریکا از تولی خودرو به تولید ونتیلاتور روی آورده بودند. امروز -شنبه-نیز شرکت «فیت بیت» این کشور که لوازم پوشیدنی بدنسازی تولید می کند اعلام کرد که به تولید ونتیلاتور شیفت می کند.

ناسا نیز یک ونتیلاتور ویژه بیماران کووید 19 طراحی کرده است. این ونتیلاتور اجازه استفاده فوری دریافت کرده است. این بدان معنی است که می تواند وارد خط تولید شود.

شرکت «بلکین» آمریکا -تولید کننده لوازم جانبی تلفن- با همکاری دانشگاه ایلینویز ونتیلاتوری طراحی کرده است که مراحل آزمایشی برای دریافت اجازه استفاده فوری را طی می کند.

شرکت آمریکایی تسلا -سازنده خودروهای برقی- نیز سرگرم تولید ونتیلاتور است. 

 

ونتیلاتور در ایران

 

در ایران نیز به گزارش خبرگزاری تسنیم، دستگاه ونتیلاتور توسط یک شرکت دانش بنیان ساخته شده و به تولید انبوه رسیده است. 

 

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: