کد خبر: ۳۱۸۸
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 17 May 2020
در نخستین نشست اعضای هیات مدیره سازمان بهداشت جهانی (WHO) پس از حمله بیماری کووید 19 به جهان، چین در رابطه با 2 موضوع حساس موورد چالش قرار می گیرد؛ اقدامات اولیه حزب کومونیست در قبال ویروس کرونا و مشارکت تایوان در این نشست.

به گزارش وقایع روز به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا، 13 کشور عضو سازمان بهداشت جهانی به مجمع این سازمان پیشنهاد کرده اند که از تایوان نیز برای حضور در نشست فردا –دوشنبه- اعضای تصمیم گیر سازمان بهداشت جهانی در ژنو، دعوت شود.

 

بیشتر بخوانید: چین همچنان پیگیر موضوع بدهی آمریکا به سازمان ملل است

 

در حالی که آمریکا یک سری حملات پی درپی روزانه علیه چین به راه انداخته است -از جمله طرح این فرضیه که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در مرکز شهر ووهان منتشر شده است- اتحادیه اروپا و استرالیا قرار است درنشست فردا، در حمایت از این فرضیه، نقش کلیدی ایفا کنند.

 

بیشتر بخوانید: سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این دو گروه بستگی دارد

 

یک بلوک تحت حمایت آمریکا نیز برای به چالش کشیدن چین در مورد تایوان که اقداماتش در مورد ویروس کرونا موفقیت آمیز نبوده است، قرار است به عنوان شاهد در این نشست حضور یابند.

این اقدام آمریکا که با هدف تقویت روابط دیپلماتیک رسمی و غیررسمی تایوان صورت می گیرد، موجب خشم  چین که تایوان را  از ایالات خود می داند، شده است.  

صحنه این نمایش، نشان دهنده کشمکش های ژئوپلیتیکی گسترده ای است که آمریکا و متحدانش را علیه چین به رقابت وا می دارد، چینی که اکنون سیستم اقتدارگرای آن در رابطه با همه گیری بیماری کووید 19 که تاکنون 300 هزار نفر در جهان را به کام مرگ کشیده و اقتصاد جهان را به شدت تضعیف کرده، تحت کنترل است. 

اغلب تحلیلگران انتظار دارند که چین از حدود 200 کشور شرکت کننده در این نشست که برای تقویت رشد اقتصادی کشورشان، خواهان روابط خوب با دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند، بخواهد تا از پکن حمایت کنند.

«ناتاشا کسام» دیپلمات سابق استرالیا در چین که اکنون از محققان انستیتو «لووی» سیدنی است در این زمینه به بلومبرگ گفت: به اندازه ای  که سازمان بهداشت جهانی در رابطه با این بحران تلاش کرده و مورد انتقاد قرار گرفته است، به نظر می رسد هر جایگزینی، شبیه آنچه خواهد بود که اکنون با آن مواجهیم.

وی افزود: تصور یک مجمع بهداشت جهانی موثر و کارآمد بدون چین دشوار است، ضمن آنکه گمان نمی رود آمریکا نیز مشارکت تایوان در این نشست را به خط قرمز خود تبدیل کند.

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: