کد خبر: ۳۱۹۷
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 19 May 2020
آخرین یافته ها در مورد تولید واکسن کرونا؛
همزمان با شیوع سریع بیماری کووید-19 در سراسر جهان، محققان و شرکتهای دارویی بزرگ جهان مشغول تولید واکسن این بیماری شدند.

به گزارش وقایع روز به نقل از روزنامه انگلیسی زبان «تایمز آف ایندیا»، شرکت داروسازی «پی فیزر» آمریکا از جمله مدعیان پیشتاز در این زمینه بود که با همکاری شرکت داروسازی «بنتک» آلمان کار ساخت واکسن «BNT162» را علیه ویروس کرونا آغاز کرد.

این واکسن که مجوزهای بالینی مورد نیاز را دریافت کرده است در مارس  (اسفند-فروردین) گذشته کار آزمایش آن بر روی انسان آغاز شده است و هم اکنون یکی از 4 مدعی اصلی در رقابت تولید واکسن کووید-19 است.

 

بیشتر بخوانید: واکسن کرونا و چالشهای فراروی دانشمندان

 

واکسن BNT162 چگونه کار می کند؟

 

شرکتهای فیزر آمریکا و بنتک آلمان با همکاری یکدیگر، 4 واکسن علیه ویروس کرونا معرفی کرده اند که در قالب پیام رسان (RNA (mRNA طراحی شده اند و آنتی ژنی که روی داوطلبان آزمایش می شود را هدف قرار می دهد. از میان این چهار واکسن، واکسنی که ماندگارتر و مناسبتر است، انتخاب می شود.

از میان این چهار واکسن، در حالی که سه واکسن بالقوه حاوی mRNA اصلاح شده با نوکلئوزید هستند، واکسن دیگر حاوی mRNA تقویت کننده است.

آزمایشها هم اکنون در آلمان و بخشی نیز در آمریکا انجام می شود.

در مرحله نخست، این واکسن ها در حال آزمایش روی حدود 200 بیمار در سنین 18 تا 55 سال است.

در گام بعدی، 160 بیمار دیگر –احتمالا از میان بیمارانی که با خطر بیشتری مواجه هستند- مورد آزمایش و ارزیابی قرار می گیرند.

در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایشهای اولیه، آزمایشهای بعدی با سرعت بیشتر و در مقیاس وسیعتر انجام می شود.

 

بیشتر بخوانید: رستورانها ممکن است هرگز به شرایط پیش از کرونا برنگردند

 

این دوشرکت همکار امیدوارند به محض دریافت چراغ سبز، تولید واکسن درمقیاس وسیع را آغاز کنند و احتمالا بتوانند تا اکتبر 2020 (مهر-آبان 99) یک میلیون واکسن روانه بازار کنند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: