کد خبر: ۳۲۰۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - 20 May 2020
سازمان جهانی تجارت (WTO) امروز -چهارشنبه- اعلام کرد که شاخص تجارت کالای این سازمان به کمترین سطح خود از زمان تعریف این شاخص رسیده است. کاهش تجارت جهانی به معنی از بین رفتن هزاران شغل و کاهش رفاه عمومی است.

به گزارش وقایع روز به نقل از رویترز، این یعنی تجارت جهانی در نیمه نخست سال 2020 به دلیل وقفه ناشی از شیوع کووید-19 احتمالا به شدت کاهش خواهد یافت.

 

بیشتر بخوانید: اروپا برای نجات صنعت گردشگری به تابستان چشم دوخته است

 

بنا به اعلام این نهاد بین المللی مستقر در ژنو، اندازه این شاخص که قدمت استفاده از آن به ژانویه 2016 (دی –بهمن 1395) بر می گردد، از 95.5 در فوریه (بهمن-اسفند) گذشته به 87.6 در ژانویه گذشته کاهش یافته است.

سازمان جهانی تجارت در بیانیه ای اعلام کرد: اندازه اخیر شاخص تجارت کالای این سازمان که شرایط تجارت جهانی را در فاز نخست شیوع کرونا اندازه گیری کرده است، هیچ نشانه ای دال بر این ندارد که تجارت جهانی به حداقل مقدار خود رسیده و از این پس افزایش می یابد.  

بنا به اعلام این نهاد بین المللی، حتی پیش از همه گیری کووید-19 نیز جنگ تجاری میان چین و آمریکا و کاهش رشد اقتصادی جهان، اندازه این شاخص را کاهش داده بود.

 

بیشتر بخوانید: جهان دست به گریبان پیامدهای اقتصادی بحران کرونا

 

این نهاد بین المللی ماه گذشته پیش بینی کرده بود که تجارت جهانی در سال 2020 بین 13 تا 32 درصد -بسته به طول مدت همه گیری کووید 19 و میزان تاثیرگذاری و کارآمدی سیاستهای اتخاذی در قبال آن- کاهش خواهد یافت.

اندازه جدید شاخص تجارت کالای سازمان یاد شده، پیش بینی ماه گذشته این سازمان را تایید می کند.

شاخص تجارت کالای سازمان جهانی تجارت که شاخصی برای پیش بینی چشم انداز اقتصادی آینده جهان است، بر اساس ترکیبی از اطلاعات در زمینه های سفارش صادرات، باربری هوایی، باربری دریایی، تولید و فروش اتومبیل، تجارت الکترونیکی و اقلام کشاورزی بویژه چوب تهیه می شود.

از این شاخص علاوه بر پیش بینی های کوتاه مدت، برای شناسایی نقاط حداقل و حداکثر منحنی تجارت جهانی و شتاب افزایش یا کاهش تجارت جهانی استفاده می شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: