کد خبر: ۳۲۹۰
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - 25 June 2020
در گفتگو با کارشناس کودکان کار مطرح شد؛
ثریا صباغ صالحانی، کارشناس شهرسازی و متخصص در زمینه کودکان کار گفت: بر اساس پژوهش ­های صورت گرفته آمار دقیق و موثقی از جمعیت کودکان کار در کشور وجود ندارد. اما طبق آمارهای غیر­رسمی جمعیت این کودکان بین ۳ تا ۷ میلیون نفر در کشور تخمین زده شده که ۵۰ درصد آنان را کودکان مهاجر از کشورهایی همچون افعانستان و پاکستان تشکیل می­ دهند. توان ­­افزایی کودکان کار و خانواده ­های آنان با هدف مهارت آموزی به منظور داشتن شغلی کارآمد باید در دستور کار نهادهای مربوطه قرار بگیرد.

پدیده کودکان کار و خیابانی یکی از معضلاتی است که گریبانگیر اکثر شهرهای بزرگ در جهان معاصر است و امروزه از آن به عنوان تراژدی شهری یاد می شود. این معضل در کلان شهرها و شهرهای نسبتا بزرگ جوامع پیشرفته و در حال توسعه رو به گسترش است و در برخی از کلان شهرهای ایران نظیر تهران و تبریز نیز به وفور مشاهده می‌شود. این تراژدی شهری به دلیل مغایرت با بحث حقوق کودک از یک سو و همچنین به دلیل مسائل و پیامدهایش به یکی از مسائل جوامع امروزی تبدیل شده است. گفتگوی وقایع روز با ثریا صباغ صالحانی را در ادامه می خوانید.

- چه تعریغی از کودک­ کار داریم و این واژه چه کسانی را در بر می
­گیرد؟

اصطلاح کودک­ کار برای کودکانی به کار برده می ­شود که در کاپیتالیسم جهانی و صنعتی «کارگر» هستند. کودکانی که به دلیل اشتغال، از کودکی و فرصت شکوفایی توانایی و استعدادهایشان محروم مانده ­اند. به عبارتی دیگر کودک کار به کودکی گفته می ­شود که به دلیل فقر شدید اقتصادی ناچار به اشتغال می ­شود و فرصت آموزش و حضور در مدرسه را از دست می ­دهد. این کودکان معمولا به واسطه شغلشان دچار آسیب های جدی روحی، جسمی، اجتماعی و اخلاقی می ­شوند.

- آیا آمار موثقی از تعداد کودکان کار در ایران داریم؟

طبق پژوهش ­های صورت گرفته آمار دقیق و موثقی از جمعیت کودکان کار در کشور وجود ندارد. اما طبق آمارهای غیر­رسمی جمعیت این کودکان بین ۳ تا ۷ میلیون نفر در کشور تخمین زده شده که ۵۰ درصد آنان را کودکان مهاجر از کشورهایی همچون افعانستان و پاکستان تشکیل می­ دهند.

- این کودکان در چه فعالیت­ هایی مشغول ­اند؟

فعالیت این کودکان به دو شکل پنهان و آشکار تقسیم می­ شود. بسیاری از آن­ها به شکل پنهان در کارگاه ­های زیرزمینی (کارگاه ­های خیاطی، بسته ­بندی، کفش دوزی و ...) مشغول به کارند در حالی که گروهی دیگر به صورت آشکار در کارگاه ­های نجاری، مکانیکی، تراشکاری، کوره­ های آجرپزی و ... اشتغال دارند. علاوه بر موارد گفته شده بسیاری از آن­ها نیز مشغول به فعالیت ­هایی چون دستفروشی و یا پاک کردن شیشه ماشین سر چهارراه­ ها هستند.

- چه راهکاری برای مقابله با این پدیده پیشنهاد می ­دهید که هم از کودکان حمایت شود و هم در مقابل کسانی که از این وضعیت استفاده می ­کنند واقع شود؟

پدیده کودکان کار همچون سایر مسائل و معضلات اجتماعی علی­ رغم ظاهر ساده و معلوم خود پدیده ­ای پیچیده است که مقابله با آن نیازمند زمان، برنامه ­ریزی دقیق و تغییر نگرش در مسئولان است. در کنار این مسائل راهکارها و پیشنهاداتی را می­توان در این خصوص ارائه داد که میتوانند موثر واقع شوند. برای نمونه، توان ­­افزایی کودکان کار و خانواده ­های آنان با هدف مهارت آموزی به منظور داشتن شغلی کارآمد یکی از اصلی ترین راهکارهاست. همچنین آموزش صحیح به آحاد جامعه در جهت حمایت­های اجتماعی کودکان کار می تواند بسیار اثرگذار باشد اشاره به مسئله کودکان کار در طرح­ها و اسناد فرادست شهری و همچنین تغییر نگرش مدیران شهری نسبت به حل این معضل، برخورد قهری با والدینی که هدفمند اقدام به گسیل کودکان می ­کنند و انسجام و مشارکت تمامی نهادها و سازمان­های دولتی و غیردولتی (سمن­ها) در شناسایی و مقابله با پدیده کودکان کار نیز بسیار حائز اهمیت است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: