کد خبر: ۳۲۹۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۹ - 25 June 2020
پنجم تیر در تاریخ
پنجم تیر ماه شمسی، مصادف با 25 ژوئن میلادی: آنچه در ایران و جهان اتفاق افتاد.
۲۵ ژوئن ۱۹۴۷: انتشار خاطرات آنه فرانک
از انتشار خاطرات آنه فرانک تا آغاز جنگ کره؛ آنچه امروز در تاریخ رخ داد

۷۳ سال پیش در چنین روزی، کتاب "خاطرات یک دختر جوان" منتشر شد و سریعا به یکی از مشهورترین و پرفروش‌ترین آثار قرن بیستم تبدیل شد. این کتاب، بازگوکننده‌ی خاطرات روزانه‌ی یک دختر نوجوان یهودی آلمانی به نام ماری «آنه» فرانک در دوران تسلط نازی‌ها بر آلمان، مهاجرت خانواده‌ی فرانک به آمستردام و ماجرای پنهان شدن او و خانواده‌اش در هلند هنگام اشغال آن کشور توسط ارتش هیتلر است.  

آنه و خانواده‌اش در سال ۱۹۳۳ پس از به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان به آمستردام نقل مکان کردند و با آغاز اشغال هلند در سال ۱۹۴۰توسط نیرو‌های نازی، در آن کشور گرفتار شدند. در ماه ژوئیهٔ سال ۱۹۴۲، زمانی که میزان آزار و خشونت علیه یهودیان به نهایت میزان خود رسیده بود، خانوادهٔ فِرانک به همراه چندی دیگر از دوستان یهودیشان، اقدام به پنهان شدن در اتاق‌های مخفی ساختمان اداری اُتو فِرانک (پدرِ آنه) کردند. پس از ۲۵ ماه زندگی در اتاق‌های مخفی، بر اثر خیانت، در ۴ اوت سال ۱۹۴۴ نهان‌گاهشان در خانهٔ شماره ۲۶۳ خیابان پرینسخراخت فاش شد و هشت یهودی از جمله آنه فِرانک دستگیر و سپس به اردوگاه آشویتس فرستاده شدند.

آنه فرانک چندین روز پس از مرگ خواهرش مارگوت فرانک و هفت ماه پس از دستگیریشان، در سن ۱۵ سالگی بر اثر بیماری حصبه در اردوگاه مرگ برگن بلزن درگذشت.

"زیبایی پایدار است، حتی در غم و اندوه، اگر بروی دنبال زیبایی بگردی، هر چه بیشتر خوشبختی را کشف خواهی کرد و تعادل خودت را باز خواهی یافت. هر کس شاد است دیگران راهم شاد می‌کند و هر کس که از شجاعت و ایمان برخوردار باشد، هرگز در بدبختی نخواهد مرد. "

۲۵ ژوئن ۱۹۵۰: آغاز جنگ کره

امروز، هفتادمین سالگرد آغاز جنگ در شبه جزیره کره است. این جنگ نتیجه تقسیم کره پس از جنگ جهانی دوم بود. این کشور از سال ۱۹۰۵ تا پایان جنگ جهانی دوم در تصرف ژاپن بود. با شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم نیرو‌های آمریکایی وارد بخش جنوبی شبه‌جزیره کره و نیرو‌های شوروی وارد بخش شمالی آن شدند و خط معروف به مدار ۳۸ درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد. تلاش‌ها برای برگزاری یک انتخابات آزاد در سراسر شبه‌جزیره کره بی‌نتیجه ماند و این موضوع تنش‌ها بین دو طرف را افزایش داد. یک حکومت دست راستی متحد آمریکا در بخش جنوبی و یک حکومت کمونیستی متحد شوروی در بخش شمالی به قدرت رسید که هر دو مدعی حکومت بر کل شبه‌جزیره کره بودند و طرف مقابل را هیچگاه رسمیت نشناخته‌اند.

هفتاد سال پیش در چنین روزی، نیرو‌های تحت فرمان کیم ایل سونگ (رییس جمهور وقت کره شمالی و پدر بزرگ کیم جونگ اون) با هدف تصرف مناطق جنوبی و برپایی دولت کمونیستی در سرتاسر شبه جزیره کره، از مدار ۳۸ درجه عبور کرده و جنگی را آغاز کردند که به مدت ۳ سال، شبه جزیره را در آتش و خون فرو برد.
از انتشار خاطرات آنه فرانک تا آغاز جنگ کره؛ آنچه امروز در تاریخ رخ داد
نیرو‌های کمونیست کره شمالی که از نظر تجهیزات نظامی برتری مطلق بر همسایه جنوبی داشتند، مراحل اولیه جنگ را با موفقیت طی کرده و تقریباً تمام کره به جز شبه‌جزیره بوسان در جنوب شرقی را اشغال کردند، اما با ورود نیرو‌های سازمان ملل که فرماندهی آن‌ها راداگلاس مک‌آرتور فرماندار نظامی آمریکا در ژاپن بر عهده داشت، ورق برگشت. در ۱ اکتبر قوای سازمان ملل از مدار ۳۸ درجه گذشته و در ۱۹ اکتبر پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی به تصرف آن‌ها درآمد. نیرو‌های سازمان ملل سپس تا رود یالو در مرز چین و کره پیشروی کرده و تقریباً تمام شبه‌جزیره را اشغال کردند. اما در این مرحله ورود میلیون‌ها سرباز چینی، تحت عنوان قوای داوطلب، وضعیت را تغییر داده و نیرو‌های کره شمالی و چین مجدداً تا سئول پیش رفتند. هرچند نیرو‌های سازمان ملل دوباره سئول را اشغال و نیرو‌های کره شمالی و چین را تا مدار ۳۸ درجه عقب راندند. از ژوئیه ۱۹۵۱ جنگ به حالت مغلوبه درآمده و مذاکرات آتش‌بس بین دو طرف آغاز شد، این مذاکرات دو سال بعد، پس از شکست دموکرات‌ها در آمریکا و آغاز ریاست جمهوری آیزنهاور در ژوئیه ۱۹۵۳ به پیمان آتش‌بس انجامید و مدار ۳۸ درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد. این پیمان هنوز اعتبار خود را حفظ کرده و تا کنون معاهده صلحی میان دو کشور امضا نشده‌است.
از انتشار خاطرات آنه فرانک تا آغاز جنگ کره؛ آنچه امروز در تاریخ رخ داد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: