کد خبر: ۳۲۹۳
تاریخ انتشار: جمعه ۰۶ تير ۱۳۹۹ - 26 June 2020
ششم تیر در تاریخ
ششم تیر ماه شمسی، مصادف با 26 ژوئن میلادی: آنچه در ایران و جهان اتفاق افتاد.
۲۶ ژوئن ۳۶۳ میلادی: مرگ آخرین امپراتور غیر مسیحی روم در نبرد با ساسانیان

۱۶۵۷  سال پیش در چنین روزی، یک سرباز ایرانی برای همیشه تاریخ اروپا و جهان را تغییر داد. در این روز، در نبردی سهمگین میان امپراتوری روم به پادشاهی ژولیان (یولیانوس) و ایرانیان به رهبری شاپور دوم در بین النهرین (عراق امروزی)، سپاه ساسانی توانست شکست سختی به رومیان وارد سازد و ژولیان نیز با نیزه‌ی سواری نیزه‌دار کشته شد. فارغ از اهمیت تاریخی این پیروزی برای ایرانیان، و ضربه سخت بر پیکره‌ی امپراتوری روم، آنچه این واقعه را بیش از پیش در تاریخ جهان ثبت کرده است، این است که ژولیان آخرین امپراتور غیر مسیحی روم بود. وی که به خاطر سختگیری و شکنجه مسیحیان به لقب ژولیان مرتد مشهور گشته بود، در طی دوران کوتاه پادشاهی خود، از هیچ کوششی برای نابود کردن آثار مسیحیت (که در زمان کنستانتین بزرگ به عنوان مذهب رسمی روم شناخته شده بود) دریغ نکرد. با مرگ وی، برگ جدیدی در نفوذ و گسترش خداباوری در تاریخ جهان، از دروازه‌های شرقی امپراتوری روم تا ساحل اقیانوس اطلس در غرب باز شد.
قتل قائم مقام و آغاز طرح سهمیه بندی سوخت؛ آنچه امروز در تاریخ رخ داد
 

۶ تیر ۱۲۱۴ شمسی: قتل قائم مقام فراهانی به دستور محمد شاه

امروز صد و هشتاد و پنجمین سالگرد قتلِ شخصیت برجسته و تأثیرگذار ایران‌زمین در عرصه‌ی حکومت و سیاست و نیز ادب و هنر نیمهٔ اول قرن سیزدهم هجری، سید ابوالقاسم قائم مقام فراهانی است.
قتل قائم مقام و آغاز طرح سهمیه بندی سوخت؛ آنچه امروز در تاریخ رخ داد
وی در ابتدای جوانی، به خدمت عباس میرزا درآمد و در بسیاری از جنگ‌های ایران و روس در کنار شاهزاده قاجار بود. در سال ۱۲۰۰ شمسی به امر فتحعلی شاه، به سِمَت قائم مقامی درآمد و این لقب را در دوران محمدشاه نیز حفظ کرد. دوران صدارت وی همزمان بود با لشکرکشی‌های مداوم روسیه به مناطق شمالی ایران، دخالت‌های بی پایان بریتانیا در امور دولت و روی کار آمدن رقیبی جدید برای آن دو در امور ایران، یعنی فرانسه‌ی ناپلئونی.

در چنین شرایط دشواری، قائم مقام فراهانی کوشید با کوتاه ساختن دست درباریان و رشوه بگیران، انجام یک سری اصلاحات کشوری و لشکری (با حمایت عباس میرزا) و سامان دادن به امور دولتی، به بهبود شرایط نابسامان ایرانِ عصر قجر کمک کند. فسادناپذیری، عدم تمکین از بیگانگان و از همه مهمتر مرگ مهمترین حامی قائم مقام، یعنی عباس میرزا در سال ۱۲۱۲، فرصت لازم برای دشمنان وی را پدید آورد تا با کمک رشوه‌های دولت انگلستان، فرمان قتل وی را در سال ۱۲۱۴ شمسی از محمد شاه بگیرند. شاه در سال دوم سلطنت خود دستور داد او را در باغ نگارستان، محل ییلاقی خانواده سلطنتی، زندانی و پس از چند روز خفه کردند و بدین قرار به زندگانی مردی که از بزرگان ایران و ابلغ المترسلین آن زمان بود، در سال ۱۲۱۴ هجری خورشیدی پایان داده شد.
 

قائم مقام فراهانی علاوه بر تبحر و نام‌آوری در عرصه سیاست و کشورداری، در شعر و ادب نیز صاحب‌نظر بود، چنانکه از پیشروان سبک جدید ادبی ایران بشمار می‌رفت و آثاری، چون «منشآت و مکاتیب قائم مقام» از خود بر جای گذاشت. وی در وصف ناهنجاری‌های آن ایام می‌نویسد:
 

"بالله که حسینی نبُوَد ور نه در این عصر / بس شمر و سنان است که با سیف و سنان است"

"گر نیست حسین اینک فرزند حسین است / کز فتنه‌ی این فرقه کوفی به فغان است"


۶ تیر ۱۳۸۶: آغاز طرح سهمیه بندی سوخت در ایران

۱۳ سال پیش در چنین روزی، دولتِ اول محمود احمدی نژاد طرح سهمیه‌بندی سوخت در ایران را اجرا کرد. به دنبال آن هر لیتر بنزین سهمیه‌ای با نرخ ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان عرضه شد و برای تمامی خودرو‌ها در ایران کارت هوشمند سوخت صادر گردید و تمامی تلمبه‌های جایگاه‌های سوخت مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان و پین پد شدند. این طرح تا سال ۱۳۹۴، و با دو مرحله افزایش قیمت در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۳ ادامه یافت، تا آنکه با تک نرخی شدن بنزین در خرداد ۱۳۹۴ توسط دولت حسن روحانی پرونده بنزین سهمیه‌ای بسته شد. سهمه‌بندی بنزین بعد از ۴ سال مجددا در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۸ مجدداً آغاز شد و قیمت بنزین سهمیه‌ای از ۱۰۰۰ تومان به ۱۵۰۰ و قیمت بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان اعلام شد و استفاده از کارت سوخت الزامی شد. در زیر، جدول مربوط به سهمیه بندی خودروها در سال ۱۳۸۶ را مشاهده میکنید:
قتل قائم مقام و آغاز طرح سهمیه بندی سوخت؛ آنچه امروز در تاریخ رخ داد
نظرات کاربران
مریم همتی
Iran, Islamic Republic of
۰۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
مطالب بسیار مفیدوآموزنده است
فاطمه
United States
۰۶ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
خیلی متن خوبی بود.
زهرا همتى
Russian Federation
۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
بسيار عالى و تبريك مى گم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: