کد خبر: ۳۳۱۳
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - 30 June 2020
دهم تیر در تاریخ؛
دهم تیر ماه شمسی، مصادف با 30 ژوئن میلادی: آنچه در ایران و جهان اتفاق افتاد.
۱۰ تیر ۱۳۳۲: تصویب طرح عملیات براندازی دولت دکتر محمد مصدق با نام عملیات «آژاکس»

دهم تیر ماه ۱۳۳۲، آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا، موسوم به سیا، طرح جامعی از کودتا در ایران و براندازی دولت دکتر محمد مصدق را به تصویب رساند. این طرح که به سرعت به تایید وزارت امور خارجه‌ی آمریکا و سپس بریتانیا رسید، به نام رمزیِ عملیات «آژاکس» مشهور شد. آژاکس نام تجاری یک محصول پاک‌کننده و شوینده‌ی پرفروش در اروپا و آمریکای شمالی است. منظور از این نام، پاک سازی ایران از عوامل نامطلوب مورد نظر سیا، مشخصا دولت دکتر مصدق و حزب توده بود. دولت‌های غربی که در پی ملی شدن صنعت نفت ایران به دست دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹، بسیاری از امتیازات خود را در جنوب ایران از دست رفته می‌دیدند، به بهانه‌ی نقض قانون اساسی مشروطه توسط دولت دکتر مصدق، در دخالتی آشکار، تصمیم به براندازی دولت قانونی ایران گرفتند.
تصویب طرح کودتای 28 مرداد و پنجمین قهرمانی سلسائو در جام جهانی
سر انجام در ساعت ۰۰:۰۰ نیمه شب ۲۴ مرداد ۱۳۳۲، رادیو بی بی سی با اعلام پیام رمزیِ «حالا دقیقا نیمه شب است»، فرمان شروع عملیات آژاکس را برای نیرو‌های آمریکایی و وابستگان آن‌ها در ایران صادر نمود. نهایتا پس از چهار روز کشمکش داخلی، در ۲۸ مرداد ۳۲، دولت مصدق سقوط کرد و شاه با کمک کودتای نظامیِ سرلشکر فضل الله زاهدی به قدرت بازگشت. مصدق تبعید شد، دکتر فاطمی به اعدام محکوم گردید و آیت‌الله کاشانی تا روز فوتش در اسفند ۴۰ خانه‌نشین شد.
تصویب طرح کودتای 28 مرداد و پنجمین قهرمانی سلسائو در جام جهانی
۳۰ ژوئن ۲۰۰۲: رونالدو ۲ آلمان ۰

۱۸ سال پیش در چنین روزی، تیم‌های برزیل و آلمان در فینال جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن در ورزشگاه یوکوهامای ژاپن به مصاف هم رفتند. برزیلی‌ها که با ۴ عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم جهان به شمار می‌رفتند، در مقابل آلمانی قرار می‌گرفتند که برای اولین بار از زمان اتحاد مجدد آلمان غربی و شرقی، به فینال این رقابت‌ها می‌رسید. جذاب‌ترین نکته قبل از شروع بازی، مدل موی عجیب و ماندگار رونالدو، مهاجم آماده‌ی اینترمیلان در فینال بود. رونالدو درباره‌ی آن مدل مو می‌گوید:

"در آن رقابت‌ها من کمی مشکل فیزیکی داشتم و می‌ترسیدم قادر نباشم بهترن عملکردم را در زمین ارائه دهم. همه درباره مصدومیتم صحبت می‌کردند، به همین دلیل آن مدل مو را انتخاب کردم تا روزنامه‌ها سوژه‌ای متفاوت برای خبر رسانی داشته باشند. "

در طرف مقابل، آلمان با تکیه بر قدرت دفاعی و درخشش دروازه‌بان افسانه‌ای خود، الیور کان، توانسته بود با نمایش‌هایی نه چندان دلچسب، به فینال مسابقات برسد.
تصویب طرح کودتای 28 مرداد و پنجمین قهرمانی سلسائو در جام جهانی

بازی در نیمه اول با وجود حملات دو تیم، بدون گل به پایان رسید. باشروع نیمه دوم، برزیل توانست در مقابل موج اولیه‌ی حملات ژرمن‌ها مقاومت کند و با گذشت حدود ۱۵ دقیقه از بازی، صاحب توپ و میدان شود. سرانجام در دقیقه ۶۹، روی اشتباه اولیور کان در دفع شوت ریوالدو، رونالدو با تیزهوشی توانست روی توپ برگشتی دروازه را باز کرده و برزیل را پیش بیاندازد. دو دقیقه بعد، باز هم این رونالدو بود که با شوتی زیبا از پشت محوطه، گل دوم خود و تیمش را ثبت کرد تا برزیل برای پنجمین بار بر بام فوتبال دنیا تکیه بزند.
تصویب طرح کودتای 28 مرداد و پنجمین قهرمانی سلسائو در جام جهانی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: