کد خبر: ۳۳۲۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ - 01 July 2020
یازدهم تیر در تاریخ؛
یازدهم تیر ماه شمسی، مصادف با 1 جولای میلادی: آنچه در ایران و جهان اتفاق افتاد.
۱۱ تیر ۶۵۳ شمسی: وفات خواجه نصیرالدین طوسی

به روایتی امروز سالگرد وفات فیلسوف، متکلّم، و ریاضیدان بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری است. ابو جعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی از سرشناس‌ترین شخصیت‌های تاریخ تمدن اسلام، در سال ۶۷۲ هجری قمری به روایتی در قم و روایتی دیگر در روستای جهرود ساوه دیده به جهان به گشود. در مقام ریاضی‌دان، خواجه نصیرالدین طوسی با ارائه‌ی حل مثلثاتیِ سطوح کروی در رساله‌ی القطاع، برای اولین بار از علم مثلثات به عنوان دانشی مستقل یاد کرد. کشف مستقل قانون سینوس‌ها در مثلث نیز از دیگر دستآورد‌های اوست. علاوه بر این وی در فیزیک و نجوم نیز صاحب نظراتی بی سابقه در زمان خود بود. در جایگاه سیاست‌مدار، او در دومین حمله‌ی بزرگ مغول به ایران، حاکمان سامانی را مجاب به قبول حاکمیت مغولان نمود و بدین ترتیب ایران را از دومین قتل عام مغول تا حدود زیادی نجات داد. در سال ۶۵۶ هجری قمری، تاج و تخت اسماعیلیان در ایران برچیده شد و با توجه به نقش خواجه نصیر در بدون خونریزی به پایان رسیدن قائله، وی در نزد هلاکوخان موقعیت و منزلت ویژه‌ای یافت. از این زمان به بعد او به عنوان وزیر و همراه هلاکوخان، تا انتهای دوران زندگی پربرکتش نقش بی بدیلی در تاثیرپذیری مغولان از فرهنگ ایرانی-اسلامی داشت.
 
وفات خواجه نصیرالدین طوسی و رونمایی از واکمن
سرانجام این مرد بزرگ تاریخ ایران، در هجدهم ذی‌الحجه‌ی سال ۶۷۲ قمری، در بغداد وفات نمود و طبق وصیتیش در کاظمین و در جوار مرقد مطهر امام کاظم (ع) و حضرت جواد (ع) دفن شد. مشهور است که وصیت نمود شایسته نیست در حضور امامین معصومین، لقب یا تمجیدی بر سنگ قبرش بنویسند. تنها فرمود که آیه‌ی ۱۷ سوره کهف را بر سنگ قبرش حک کنند:  (اشاره به حکایت اصحاب کهف و سگ آنها است که برای نگهبانی بر در غار نشسته است)

"و کلبهم باسط ذراعیه بالوصید / و سگ آن‌ها دو دست بر در آن غار گسترده داشت"
 
وفات خواجه نصیرالدین طوسی و رونمایی از واکمن
۱ جولای ۱۹۷۹ میلادی: رونمایی سونی از "واکمن"

۴۱ سال پیش در چنین روزی، سونی رسما از محصول انقلابی خود، واکمن رونمایی کرد؛ وسیله‌ای که با آن میتوانستید رویای دیرینه‌ی گوش دادن به موسیقی در هر مکان و زمان را عملی کنید.
از اوایل دهه‌ی ۶۰ میلادی، کم کم نوار‌های کاست کامپکت که اولین بار توسط شرکت هلندیِ فیلیپس ارائه شده بودند، جای صفحات گرامافون را در صنعت موسیقی گرفتند. این نوار‌ها می‌توانستند به نسبت دیسک‌های گرامافون، مدت زمان بیشتری از موسیقی را ضبط کنند. در حالی که بزرگترین صفحات، تنها می‌توانستند ۳۰ دقیقه صوت را در هر طرف نگهداری کنند، نوار‌هایی با ظرفیت ۱۲۰ دقیقه نیز توسط فیلیپس به بازار ارائه می‌شد. علاوه بر آن نوار‌های کاست حجم کمتری داشتند، کمتر آسیب می‌دیدند و قیمت تمام‌شده‌ی آن‌ها نیز کمتر از گرامافون بود.
در اواخر دهه‌ی ۷۰ میلادی، یکی از مهندسین ارشد سونی به نام ماسارو ایبوکا که مرتب بر فراز اقیانوس آرام (فاصله‌ی دو کشور ژاپن و آمریکا) پرواز می‌کرد، تصمیم گرفت تا دستگاهی بسازد که بتواند با آن در هنگام پرواز به موسیقی گوش کند. او در ۱۹۷۷ وسیله‌ای را به نوریو اوگا، رییس سونی ارائه کرد که با دوباتریِ DC و یک هدفون، موسیقی را در هرکجا برای شما به ارمغان می‌آورد. سونی در ۱ جولای ۱۹۷۹، به صورت رسمی "واکمن" را به بازار عرضه کرد. این محصول به سرعت به پرفروش‌ترین پلت‌فرم موسیقی در میان جوانان تبدیل شد، به گونه‌ای که تا زمان توقف تولید آخرین سریِ واکمن در سال ۲۰۱۰، حدود ۲۰۰ میلیون نسخه از واکمن‌های کاسِتی به فروش رفت.
وفات خواجه نصیرالدین طوسی و رونمایی از واکمن
جالب آن‌که دو سال پیش از رونمایی سونی از واکمن، یک مهندس گمنامِ آلمانی به نامِ آندریاس پاول، وسیله‌ای مشابه را در ایتالیا ثبتِ اختراع نموده بود. او تلاش کرد تا طرح خلاقانه‌اش را به وسیله‌ی یاماها، فیلیپس یا گروندیک به تولید انبوه برساند، اما هیچ کمپانی بزرگی حاضر به ساخت چنین دستگاهی نمی‌شد؛ آن‌ها عقیده داشتند که مردم حاضر نمی‌شوند برای گوش کردن موسیقی در محیط عمومی، هدفون به گوش بگذارند!
با موفقیت واکمن در جهان، پاول سه مرتبه از سونی به خاطر دزدیِ ایده شکایت کرد که در مجموع ۱۳ میلیون دلار خسارت و بخشی از حق امتیاز فروش واکمن در آلمان را به‌دست آورد.
 
وفات خواجه نصیرالدین طوسی و رونمایی از واکمن
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: