کد خبر: ۳۴۲۸
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 July 2020
بیست و چهارم تیر در تاریخ؛
بیست و چهارم تیر ماه شمسی، مصادف با 24 جولای میلادی: آنچه در ایران و جهان اتفاق افتاد.
۱۴ جولای ۱۷۸۹: فتح زندان باستیل در جریان انقلاب فرانسه

۲۳۱ سال پیش در چنین روزی، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین وقایع در شکل‌گیری انقلاب فرانسه (که تاریخ اروپا را برای همیشه تغییر داد) به وقوع پیوست. در صبح این روز، انقلابیون فرانسوی قلعه و زندانِ قرون وسطاییِ باستیل در مرکز شهر پاریس که به عنوان نمایندگی سلطنت در مرکز پاریس قرار داشت را محاصره کردند. در آن زمان گارد محافظ باستیل از ۸۲ کهنه سرباز سالمند تشکیل شده بود و در روز هفتم ژوییه یک واحد از گارد سوییس شامل ۳۲ سرباز به آن‌ها پیوسته بودند. ضمن آنکه در آن زمان، فقط هفت زندانی در باستیل حضور داشتند، با این همه، اما مردم نسبت به این قلعه قرون وسطایی احساس نفرت می‌کردند، زیرا همواره نماد قدرت استبدادی سلطنتی بود که معمولا مخالفان خانواده‌ی سلطنتی تا آخر عمر در آن محبوس بودند.
پس از تصرف باستیل مردم پاریس قلعه را تخریب کرده و هیچ اثری از این نماد استبداد سلطنتی باقی نمی‌ماند. سقوط باستیل نقطه عطفی در تاریخی فرانسه محسوب می‌شود و پس از سقوط باستیل انقلاب فرانسه وارد مرحله‌ای غیرقابل بازگشت می‌گردد.
روز ۱۴ جولای به عنوان روز جشن ملی فرانسه محسوب می‌شود.
فتح زندان باستیل و سقوط پرواز تهران - ایروان

۱۴ جولای ۱۸۶۷: اولین عرضه‌ی رسمیِ دینامیت

۱۵۳ سال پیش در چنین روزی، مهندس سوئدی آلفرد نوبل که سال پیش از این «دینامیت» را اختراع کرده بود، قدرت انفجاری آن را به معرض تماشای عموم گذارد.
نوبل که در ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳ در شهر استکهلم در یک خانواده سوئدی صنعتگر و مهندس به دنیا آمده بود تحصیلات خود را در رشته مهندسی، و تخصص شیمی در روسیه به اتمام رساند و دراندک مدتی در ۲۰ کشور به تاسیس شعب کارخانه اقدام کرد. آزمایشگاه‌های کارخانه‌های او در نیمه دوم قرن ۱۹ موفق به ۳۵۰ اختراع و طرح تازه شده بودند از جمله ماده منفجره «تی. ان. تی».
فتح زندان باستیل و سقوط پرواز تهران - ایروان
 
در پی آزمایش‌ها گوناگون، چندین انفجار در کارخانه‌ای که خانواده اش در هلنبوری خریده بودند به وقوع پیوست که در پی یکی از آن انفجار ها؛ در سال ۱۸۶۴ برادر کوچک آلفرد و چند نفر از کارگران کشته شدند.
گفته می‌شود که انتشار مطلب دروغین فوت نوبل در یک روزنامه فرانسوی در سال ۱۸۸۸، در حالی که او را به خاطر اختراع دینامیت گناه کار خوانده بود، او را به فکر ایجاد تصویر بهتری از خود نزد آیندگان واداشت. این نشریه این‌گونه نوشته بود: «فرشته مرگ مرده‌است، دکتر آلفرد نوبل، فردی که برای ایجاد راهی برای کشتن افراد بیشتر در زمان کمتر ثروتمند شده بود؛ دیروز فوت کرد.»
در تاریخ ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵ در باشگاه نروژی ها-سوئدی‌ها در پاریس، آلفرد نوبل آخرین وصیت‌نامه خود را امضا کرد و بیشتر دارایی خود را به جایزه‌ای اختصاص داد تا همه ساله بدون توجه به ملیتی خاص، به افراد شایسته اهدا گردد. او بر اثر سکته قلبی در گذشت و مبلغ ۳۱ میلیون کرون سوئد، حدوداً معادل ۴٫۲ میلیون دلار آمریکا به جایزه مذکور تعلق یافت. آلفرد برنارد نوبل هرگز ازدواج نکرد. مقبره‌ی وی در استکهلم قرار دارد.
 
فتح زندان باستیل و سقوط پرواز تهران - ایروان

۲۴ تیر ۱۳۸۸: سقوط هواپیمای مسافربری مسیر تهران – ایروان
 
۱۱ سال پیش در چنین روزی، پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین که از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی عازم ایروان بود، در ساعت ۱۱:۴۵ قبل از ظهر روز چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۸۸ در حوالی قزوین بین روستا‌های فارسیان و قدیم آباد در بخش مرکزی قزوین دچار نقص فنی شد و سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.
 
فتح زندان باستیل و سقوط پرواز تهران - ایروان

این هواپیما ۱۶ دقیقه پس از آنکه از فرودگاه امام برخاست در نزدیکی دشت‌های کشاورزی قزوین با زمین برخورد کرد. در این سانحه کلیه ۱۶۸ سرنشین هواپیما شامل ۱۵۳ نفر مسافر و پانزده نفر خدمه و کادر پرواز کشته شدند، شدت حادثه به حدی بود که ۶ هکتار از اراضی زراعی این منطقه نیز دچار حریق شد و در محل برخورد هواپیما با زمین گودال عظیمی به قطر ۶۰ تا ۷۰ متر ایجاد شد.
آنچه این حادثه را بیش از پیش برای مردم ایران تلخ کرد، حضور اعضای تیم ملی جودوی نوجوانان ایران در این پرواز بود که برای حضور در مسابقات بین‌المللی جودو عازم ازمنستان بودند.
 
فتح زندان باستیل و سقوط پرواز تهران - ایروان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: