کد خبر: ۳۴۴۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - 15 July 2020
بیست و پنجم تیر در تاریخ؛
بیست و پنجم تیر ماه شمسی، مصادف با 25 جولای میلادی: آنچه در ایران و جهان اتفاق افتاد.
۱۵ جولای ۱۹۰۴ میلادی: درگذشت آنتوان چخوف:

۱۵ جولای، سالروز درگذشت آنتوان چخوف، پزشک، داستان‌نویس، طنزنویس و نمایش‌نامه‌نویس برجستهٔ روس است.
چخوف در ۲۹ ژانویه‌ی ۱۸۶۰ در شهر تاگانروگ، در جنوب روسیه، شمال قفقاز، در ساحل دریای آزوف به دنیا آمد. در نیمه‌ی سال ۱۸۸۰ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشتهٔ پزشکی در دانشگاه مسکو آغاز کرد. در همین سال نخستین مطلب او چاپ شد. برای همین این سال را مبدأ تاریخی آغاز نویسندگی چخوف برمی‌شمارند. چخوف نویسنده‌ای بشردوست، آزادیخواه و روشنفکر بود و داستان‌های وی حکایت از افکار مترقی او می‌نماید. او با فساد و دروغ، خودنمایی، سرشکستگی، منفی بافی، کوته نظری، ستمگری، آزادیخواهی دروغین و سرانجام، صفات منفی با کمال خشونت مبارزه می‌کند و جامعه عقب مانده را به آینده درخشان و زندگانی سعادتمندانه امیدوار می‌سازد و برای رسیدن به اصول مترقی افکار برجسته‌ای به خوانندگان آثار خود تلقین می‌کند.
هر چند چخوف زندگی کوتاهی داشت و همین زندگی کوتاه همراه با بیماری بود، اما بیش از ۷۰۰ اثر ادبی آفرید. او را مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینهٔ نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به‌جا گذاشته‌است.
او از جوانی از بیماری سل رنج می‌برد و همین بیماری، موجب ضعف شدید و ایجاد بیماری‌های ثانویه‌ی دیگری برای وی شد. از ابتدای قرن بیستم، حال چخوف رو به وخامت گذاشت و سرانجام در ۱۵ جولای ۱۹۰۴ درگذشت.
 
استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری و درگذشت آنتوان چخوف
 

۲۵ تیر ۱۳۳۱ شمسی: استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری

۶۸ سال پیش در چنین روزی، دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران، پس از ۱۴ ماه تصدی این پست، از سمت خود استعفا داد، و بدین ترتیب عرصه‌ای از آشوب و تظاهرات میان حامیان مصدق و سلطنت طلبان در ایران آغاز شد. دورانی که نهایتا با دخالت آشکار آمریکا و کودتای ۲۸ مرداد، به سقوط دولت مصدق و آغاز استبداد نوین شاهنشاهی منجر شد.
دکتر محمد مصدق در روز ۲۵ تیر ماه ۱۳۳۱ ش، با شاه ملاقات کرد و لیست وزیران خود را تسلیم محمدرضا پهلوی نمود. در این دیدار، مصدق از شاه درخواست کرد تا انتخاب پست وزارت جنگ هم با او باشد، زیرا مدعی بود که نظامیان به حرف او اهمیت نمی‏دهند و در کارها، کارشکنی می‏کنند و با این وضعیت، دولت نمی‏تواند به فعالیت خود ادامه دهد. شاه با واگذاری وزارت جنگ به مصدق موافقت نکرد و مصدق به خانه بازگشت و بدون مشورت با احدی، استعفای خود را برای شاه فرستاد و بی آن که به نمایندگان مجلس روی آورد، مستقیماً با مردم تماس گرفت:

«در جریان حوادث اخیر به این نتیجه رسیده‌ام که به وزیر جنگ قابل اعتمادی نیاز دارم که مأموریت ملی مرا ادامه دهد. چون اعلیحضرت درخواست مرا رد کرده‌است، پس تصمیم به استعفا دارم و هرکسی را که مورد اعتماد مقام سلطنت باشد، برای تشکیل حکومت جدید و انجام خواسته‌های شاهنشاه، تأیید خواهم کرد. در شرایط حاضر نهضتی که مردم ایران شروع کرده‌اند، نمی‌تواند به نتیجه پیرومندانه‌ای نائل گردد.»
 
استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری و درگذشت آنتوان چخوف

این برای نخستین بار در تاریخ کشور بود که یک نخست‌وزیر از شاه به دلیل نقض قانون اساسی علناً انتقاد نموده، دربار را به سنگ اندازی در سر راه نهضت ملی متهم ساخته و جرات کرده بود مشروطیت و قانون اساسی را مستقیماً در کشور به کار گیرد. به دنبال آن مردم در شهر‌های مختلف برای پاسداشت قانون مشروطه – این یگانه میراث مجاهدین تبریز و گیلان و بختیاری – به خیابان آمدند. در شورش‌های تیرماه اعتصاب‌های عظیمی در همه شهر‌های عمده به راه افتاد و بیش از ۲۵۰ تظاهرکننده در تهران، همدان، اهواز، اصفهان و کرمانشاه کشته یا به سختی زخمی شدند. شدیدترین درگیری در تهران رخ داد. بحران در ۲۵ تیر در بازار تهران به محض اینکه خبر کناره‌گیری مصدق به بازار رسید، آغاز شد. اصناف اصلی بازار با تعطیلی مغازه‌ها در مرکز اصلی بازار گرد آمدند و مردم را به تظاهرات روز بعد در برابر مجلس فراخواندند. صبح روز بعد با راه افتادن جماعت عظیمی از بازار به سوی مجلس، کارمندان دولت، کارگران راه‌آهن و رانندگان اتوبوس دست از کار کشیدند و جبهه ملی سراسر کشور را در ۳۰ تیر به اعتصاب دعوت کرد. چند ساعت بعد، حزب توده نیز در ۳۰ تیر هوادارانش را به اعتصاب عمومی و راهپیمایی فراخواند.
موفقیت مصدق در همراه کردن ملت و ایستادگیِ قاطع وی در برابر سلطنت، زمینه را برای روی کار آمدن مجدد مصدق و تشکیل کابینه‌ی دوم دولت ملی در مرداد ۱۳۳۱ فراهم کرد.
 
استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری و درگذشت آنتوان چخوف
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: