کد خبر: ۳۶۳۶
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - 01 August 2020
بیش از 140 تیم تحقیقاتی در جهان برای توسعه یک واکسن ایمن و کارآمد علیه کرونا با یکدیگر در حال رقابتند. معمولا سالها طول می کشد تا کار آزمایش یک واکسن به پایان برسد و مدتی نیز طول می کشد تا به مرحله تولید انبوه برسد، در مورد کرونا اما، دانشمندان امیدوارند تنها ظرف 12 تا 18 ماه این پروسه به سرانجام برسد.

به گزارش وقایع روز ، بر اساس ردیابی ساخت واکسن کرونا در جهان توسط روزنامه گاردین، تا پایان هفته گذشته -10 مرداد،31 ژوئیه- آخرین وضعیت این رقابت در توسعه واکسن کرونا به شرح زیر است:

142 واکسن در مرحله پیش بالینی هستند و هنوز آزمایش آنها روی انسان شروع نشده است.

17 واکسن، فاز یک آزمایش بالینی (آزمایش روی انسان) را می گذرانند. در این مرحله، آزمایش ایمنی روی گروه کوچکی از داوطلبان انجام می شود.

13 واکسن در مرحله دوم آزمایشهای بالینی هستند. در این مرحله آزمایشهای ایمنی درمقیاس بزرگتر انجام می شوند.

5 واکسن در مرحله نهایی آزمایش بالینی قرار دارند. در این مرحله، واکسن روی گروههای بسیار بزرگ آزمایش می شود. 

 

بیشتر بخوانید: واکسن کرونای آمریکا تا پایان 2021 در دسترس همه آمریکایی هاست

 

این در حالی است که بر اساس ردیابی ساخت واکسن کرونا در جهان توسط روزنامه  نیویورک تایمز، حدود 140 واکسن در مرحله پیش بالینی، 18 واکسن در فاز یک، 12 واکسن در فاز 2، 6 واکسن در فاز 3 و یک واکسن برای استفاده محدود تایید شده است.

واکسن معمولا از ویروس یا بخشی از ویروسی که می خواهد علیه آن در بدن انسان ایمنی بوجود آورد، تقلید می کند و سبب تحریک سیستم ایمنی بدن انسان برای تولید آنتی بادی می شود.

واکسن ها باید در مقایسه با سایر داروها دارای کیفیت بالایی به لحاظ ایمنی باشند زیرا قرار است  میلیونها انسان در سراسر جهان از آنها استفاده کنند.

روسیه اعلام کرده است که قصد دارد نخستین واکسن کرونا که می گوید کاملا علیه کرونا ویروس کارامد است را در نیمه اول اوت (11 تا 24 مرداد) تایید کند.

آلمان، آمریکا، بریتانیا، چین، یونان و ترکیه نیز اعلام کرده اند که در صورت ی که کارها خوب پیش برود تا پایان سال 2020 یه واکسن کرونا دست می یابند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: