کد خبر: ۳۹۳۲
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - 06 September 2020

تلگرام چیست؟ / تاریخچه تلگرام

در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه پیام‌رسان تلگرام، ویژگی‌های آن و دلایل برتری تلگرام نسبت به رقیبانی چون واتس اپ و فیسبوک.
امروزه برنامه‌های پیام‌رسان به روش اصلی ارتباطی ما تبدیل شده اند و به ما این امکان را می‌دهند که درهر زمان و هر جا با دوستان خود ارتباط برقرار کنیم. در حالی که پیام رسان‌های فیسبوک و واتس اپ پرطرفدارترین پیام رسان‌های جهان هستند، در دهه‌ی اخیر، یک پیام رسان روسی با ادعای امنیت بیشتر و محافظت از حریم شخصی کاربران، به رقیبی اصلی برای آن‌ها تبدبل شود. این پیام رسان تلگرام نام دارد.

می‌توان گفت تلگرام یکی از محبوبترین و پر طرفدارترین  برنامه‌های در حال حاضر است، با این حال هنوز هم بسیاری از افراد اطلاعات خاصی درباره این پیام رسان ندارند و این برنامه اغلب در بحث‌های امنیت شخصی و برنامه‌های آنلاین ندارد، اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که چه چیزی تلگرام را بسیار خاص می‌کند؟
در این مطلب می‌خواهیم به تاریخچه تلگرام، ویژگی‌های آن و چرایی استفاده از آن بپردازیم.
 

تلگرام چیست؟

تلگرام یک سرویس پیام رسان چند پلتفرمی است که در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۳ توسط کارآفرین روسی پاول دوروف  برای اندروید تاسیس شده است.  اکنون حدود ۲۰۰ میلیون کاربر ماهانه دارد.
تلگرام که توسط پاول دوروف روسی تاسیس شده است و همچنین بزرگترین شبکه اجتماعی VKontakte (VK) روسیه است،  از دیگر اداعا‌های این برنامه این است که ترکیبی از سرعت Whatsapp  و زودگدر بودن snapchat  است. مانند WhatsApp، تلگرام همچنین این توانایی را دارد که وضعیت دوستان شمارا به صورت آنلاین نشان می‌دهد و عکس ها، فیلم ها، مکان، مخاطبین و اسناد را ضمیمه کرده و به اشتراک می‌گذارد.

از مشخصه‌های بارز و مهم تلگرام می‌توان به امنیت بالای آن اشاره کرد این ادعا وجود دارد که تمام فعالیت‌های آن از جمله چت‌ها، گروه‌ها و رسانه‌های مشترک بین شرکت کنندگان رمزگذاری شده است. این بدان معناست  هیچ کدام از این فعالیت‌ها در ابتدا بدون رمزگشایی قابل مشاهده نخواهند بود. این برنامه همچنین به شما امکان می‌دهد تایمر‌های خود را روی پیام‌ها و رسانه‌هایی که به اشتراک می‌گذارید تنظیم کنید که از طریق ویژگی داخلی "گفتگوی مخفی" می‌تواند از دو ثانیه تا یک هفته باشد. این برنامه همچنین رمزگذاری خاصی را ارائه می‌دهد وباعث می‌شود که هیچ ردی در سرور‌های تلگرام باقی نگذارد. همچنین این قابلیت وجود دارد که با استفاده از تصویری که به عنوان کلید رمزگذاری عمل می‌کند، امنیت «چت‌های  مخفی» شما را بررسی کند. با مقایسه کلید رمزگذاری خود با یکی از دوستانتان می‌توانید به طورکامل مطمئن شوید که مکالمه شما ایمن است و در برابر حملات گوناگون آسیب پذیر نیست.

چرا تلگرام از واتساپ بهتر است؟
 
۱ فضای ذخیره سازی نامحدود سرور

تلگرام فضای ذخیره سازی نامحدود را فراهم می‌کند. به معنی تمام پیام‌های متنی شما، تصاویر پرونده‌های رسانه‌ای و اسناد در ابر آن‌ها ذخیره می‌شود. بدون از دست دادن داده‌ها، می‌توانید چندین بار از هر تعداد دستگاه به طور همزمان وارد سیستم شوید و وارد سیستم شوید، دیگر نیازی به نگرانی در مورد تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی ندارید. می‌توانید جلسات فعال را مشاهده کنید و ببینید اکنون در کدام دستگاه‌ها وارد سیستم شده اید. بدین ترتیب می‌توانید هر فایلی را در هر زمان و هر مکان بارگیری کنید.

1- فشرده سازی رسانه
کاربران می‌توانند انتخاب کنند که آیا تصویر و فیلم را فشرده می‌کنند یا نسخه غیر فشرده را ارسال می‌کنند.

2- ظرفیت شماره اعضای گروه
ظرفیت گروه عادی در تلگرام ۲۰۰ است. اما وقتی این میزان به دست می‌آید، گروه به یک Super Group با ظرفیت ۵۰۰۰ تبدیل می‌شود. (Super Group دارای ویژگی‌های بیشتری نسبت به گروه عادی است)

3- ویژگی نام کاربری
حتی اگر شماره تماس دیگران را نداشته باشید می‌توانید از طریق تلگرام با هر کسی ارتباط برقرار کنید. با این کار حریم خصوصی شماره تماس کاربر تضمین می‌شود.

4- کانال‌ها: یک کانال تا حدودی شبیه گروه‌ها است که می‌تواند تعداد نامحدودی از اعضا را در خود جای دهد. سازنده کانال می‌تواند تصمیم بگیرد چه کسی می‌تواند پست بگذارد و سایر اعضا می‌توانند پست‌ها را مشاهده کنند.

5- پشتیبانی از چند پلت فرم: تلگرام برای Android، ios، windows phone، windows pc، Mac OS، Linux OS و حتی از طریق هر مرورگری در دسترس است.

6- گپ مخفی
چت مخفی نوعی پایان برای پایان گپ رمزگذاری شده است که در آن می‌توان تایمر خود تخریب را تنظیم کرد. با برخورد تایمر پیام‌ها به طور خودکار حذف می‌شوند. احتمالاً به هیچ وجه قادر به هک شدن نیست.

ربات‌ها
این بخشی از برنامه است که مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در سطح کمی است. این می‌تواند کار‌های مختلفی را انجام دهد. به عنوان مثال، یک ربات تصویری می‌تواند تصاویر را از نام دریافت کند.

ربات‌ها انواع مختلفی دارند. ربات‌های معروف ربات تصویر، ربات برچسب، ربات gif هستند.

تماس صوتی
آخرین نسخه تلگرام از تماس‌های صوتی پشتیبانی می‌کند.

هر نوع پرونده را ارسال می‌کند
کاربران می‌توانند از طریق تلگرام هر نوع پرونده را ارسال کنند. Whatsapp فایل‌های نوع ویدئو، تصاویر و سند را محدود می‌کند. این برای کاربران پیشرفته خوب نیست.

جلسات متعدد
کاربران در تلگرام می‌توانند به طور همزمان در چندین دستگاه وارد سیستم شوند و قادر به دریافت پیام در همه دستگاه‌ها هستند.

آن‌ها می‌توانند جلسات خود را حتی در مرورگر‌ها به خاطر بسپارند. این یک ویژگی جالب است..
ارسال نظر