کد خبر: ۳۹۴۴
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - 06 September 2020

آیا تلگرام امن است؟

در این مطلب میزان امنیت تلگرام و روش امنیتی آن را بررسی کردیم.
تلگرام خود را به عنوان یک برنامه پیام رسان امن به بازار عرضه کرده است. در واقع روش‌هایی برای خصوصی نگه داشتن چت در تلگرام فقط درصورت اطلاع از چگونگی وجود دارد.
با این حال پرطرفدارترین پیام‌رسان در ایران به دلیل ویژگی‌های کاربری بهتر تلگرام است.
برخلاف WhatsApp و iMessage، مکالمات تلگرام به صورت پیش فرض به روش end to end رمزگذاری نشده اند. در عوض، کاربران باید گزینه‌ی Secret Chat را انتخاب کنند تا اطمینان حاصل کنند که فقط آن‌ها و گیرنده مورد نظر می‌توانند پیام را می‌خواند.
اما حتی با وجود این ویژگی، برخی از کارشناسان استدلال می‌کنند که رمزگذاری تلگرام اساساً دارای نقص است. این سرویس از پروتکل اختصاصی خود به نام MTProto استفاده می‌کند، که حسابرسی برای رمزگذاران خارج از کشور دشوار است.
برنامه تلفن همراه تلگرام همچنین به افشای ردپای دیجیتالی حیاتی به نام متاداده متهم شده است. محققان در دانشگاه MIT دریافتند که یک هکر می‌تواند با استفاده از آنلاین یا آفلاین شدن کاربر، ثانیه را مشخص کند؛ و درست مثل همه برنامه‌های پیام رسان، هیچ راهی برای جلوگیری از گرفتن عکس صفحه از مکالمه شما و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران وجود ندارد. روز سه شنبه، پلیس در هنگ کنگ مدیر یک گروه تلگرامی را که شامل حدود ۳۰، ۰۰۰ شرکت کننده بود، دستگیر کرد. وی متهم شد که برای شارژ مجتمع دولت و جاده‌های مجاور با دیگران توطئه کرده است.
تلگرام، برنامه پیام رسان امن، بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد. حتی ممکن است یکی از آن‌ها باشید.
طبق مصاحبه‌های انجام شده با کارشناسان برجسته رمزگذاری و امنیت، تلگرام دارای مسائل امنیتی گسترده‌ای است و مطابق اعلامیه‌های خود به عنوان یک برنامه پیام رسان ایمن و ایمن عمل نمی‌کند.
یک مشکل مهم تلگرام این است که به طور پیش فرض از رمزگذاری end to end استفاده نمی‌کند، چیزی که FBI از آن حمایت کرده است.
آژانس امنیتی FSB روسیه گفته است که برنامه پیام رسان موبایل تلگرام توسط یک بمب گذار انتحاری که در ماه آوریل ۱۵ نفر را در سن پترزبورگ کشته است، استفاده شده است.
مقامات قبلاً به دلیل امتناع از ثبت نام در قوانین جدید داده، تهدید کرده اند که این برنامه را که توسط تاجر روس پاول دوروف بنیان گذاشته شده است، مسدود می‌کنند.
آقای دوروف از دسترسی تنظیم کننده‌ها به پیام‌های رمزگذاری شده در برنامه خودداری کرده است.
تلگرام حدود ۱۰۰ میلیون کاربر دارد و به اصطلاح دولت اسلامی (داعش) و طرفداران آن از آن استفاده کرده اند.
داعش از این برنامه برای اعلام دخالت خود در حمله جهادی ماه گذشته در پل لندن و اطراف آن در انگلیس استفاده کرد.
از تلگرام توسط جهادیان در فرانسه و خاورمیانه نیز استفاده شده است، اگرچه این شرکت اپلیکیشن تلاش خود را برای بستن کانال‌های طرفدار داعش برجسته کرده است. تلگرام به گروه‌های حداکثر ۵۰۰۰ نفر امکان ارسال پیام، اسناد، فیلم و تصاویر را بدون هزینه و با رمزگذاری کامل می‌دهد.
 
بمب گذاری روسیه
ارسال نظر